YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japonya ve Şili'de şiddetli deprem
Japonya ve Şili'de şiddetli deprem
27 Şubat 2010 21:19
Japonya'nın güneyinde Büyük Okyanus 7.3'lük depremle sarsılırken, bu sabah saatlerinde bir deprem haberi daha geldi. Bu kez de Şili 8.5'le sallandı...

Güney Amerika açığında merkez üssü Büyük Okyanus'ta olan 8,8 büyüklüğündeki Şili depreminde ölü sayısı 122'ye yükseldi.

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachalet'nin yerine seçilen yeni Devlet Başkanı Sebastian Pinera'nın verdiği bilgiye göre, depremin merkez üssünden 105 km içeride Maule bölgesinin Talca kara kentinde deprem en şiddetli şekilde görüldü. Concepcion kentinde de deprem en şiddetli biçimde hissedildi. Maule bölgesinde ölü sayısının 122'nin çok üzerine çıkabileceği açıklandı.

Amerikan Associated Press ajansından Roberto Candia, Talca kentinden deprem anını "Bir dev beni tuttu da salladı sandım" diye anlattı.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, kıyı kenti Talcahuano'ya vuran dalgalar 2,34 metreydi.

Talcahuano'nun dışında kıyıdaki 10 yerleşim yerine de büyük dalgalar geldi.

Japonca "tsu: liman" ve "nami: dalga" sözcüklerinden gelen "okyanus depremi dalgası" tsunami, "aslında" en az 3 metrelik okyanus dalgası için ifade ediliyor.

Yakın tarihte (1964 yılı) Alaska Prens William Boğazı-Valdez Körfezi'nin 9,2'lik depreminde 70 metre yüksekliğe çıkan tsunami, çok geniş engin dalga boyuna ulaşmış, 100 kişi ölmüştü.       

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ...

Bu arada, Brezilya ve Peru'daki havayolları yetkilileri, ülkenin başkenti Santiago'daki uluslararası havaalanının kapatıldığını ve yeni bir duyuruya kadar tüm uçuşların iptal edildiğini söyledi.

Depremin ardından en büyüğü 6.9 olmak üzere artçı şoklar da meydana geldi.

Bu arada, yerel bir radyo istasyonu, Şili donanmasına dayandırdığı haberinde, Şili'nin güneyinde tsunami alarmının kaldırıldığı duyurdu.

Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin, Şili'deki merkez üssü yakınlarındaki sahil boyunca yıkıcı etki yaratabilecek tsunami oluşturduğunu bildirmişti.

Depremden sonra Şili, Peru, Kolombiya, Panama, Kosta Rika ve Antartika için tsunami alarmı verilmişti.

İstanbul
 // İbrahim baykan
İstanbul'da birgün kendisine yapılanların intikamını alacak.Kaçışı yok....
27 Şubat 2010 12:55
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler