YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japonya pes etti!
Japonya pes etti, ABD'den yardım istedi
Japonya pes etti!
19 Mart 2011 / 12:31 Güncelleme: 19 Mart 2011 / 12:31

Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunaminin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Fukushima Nükleer Santrali'ndeki radyasyon sızıntısının önüne bir türlü geçilemiyor.

Santraldeki risk seviyesi 7 skalalı sistemde hâlâ 5 seviyesinde. 300 Japon mühendis ve teknisyen, aşırı ısınan reaktörleri soğutmak için havadan ve karadan bölgeye su sıkıyor. Ancak şimdiye dek bir ilerleme sağlanamadı. Sorunları uzun süredir tek başına çözmeyi deneyen Japonya hükümeti, bunun üzerine ABD'den yardım talep etti. Hükümet sözcüsü Yukio Edano, ABD ile konuyu ayrıntılı olarak görüştüklerini açıkladı. Japonya'ya giden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun başkanı Yukiya Amano da çok ciddi bir kazayla karşı karşıya olduklarını belirterek, bunun sadece Japonya'nın üstesinden gelebileceği bir şey olmadığını, tüm dünyanın kendileriyle işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

Zamana karşı yarışan Japon yetkililer, depremde devre dışı kalan soğutma sistemlerini yeniden işler hale getirmek için yeni bir elektrik hattı çekmeye çalışıyor. Yetkililer özellikle kritik durumdaki 3 numaralı reaktöre odaklanmış durumda. Dün bu reaktöre hem havadan hem karadan su sıkıldı. Reaktörde kullanılmış nükleer yakıtların saklandığı havuzda su eksikliği sebebiyle durumun çok ciddi olduğu, yeterince su olmazsa yakıt çubuklarının daha da fazla ısınacağı ve radyasyon yayacağı belirtiliyor. Nükleer tesisten sızan nükleer partiküllerin şimdiden rüzgar yoluyla ABD kıyılarına ulaştığı ifade ediliyor. ABD'nin batı kıyılarında Fukushima'dan geldiği tahmin edilen çok düşük yoğunlukta radyasyon tespit edildi.

Tesisteki 4 reaktörü de soğutmayı başaramayan Japon yetkililer dün ilk kez santrali betona gömme metodunun faciayı önlemek amacıyla üzerinde düşündükleri seçeneklerden biri olduğunu açıkladı. Çernobil'de 4. reaktörde meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın uzun süren söndürme çalışmalarına rağmen durdurulamamış, bunun üzerine reaktör 250 bin ton beton dökülerek mühürlenmişti. Patlamanın üzerinden 25 yıl geçerken, beton bariyerde çatlaklar oluştuğu ve çökme riskinin bulunduğu belirtiliyor. Japon yetkililer de Çernobil metodunu en son çare olarak görüyor.

ÜLKEYİ SIFIRDAN YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ

Japonya Başbakanı Naoto Kan dün devlet televizyonundan yaptığı konuşmada, Japon halkını birlik olmaya çağırarak "Japonya'yı sıfırdan başlayarak yeniden inşa edeceğiz. Hepimiz bu kararlılığı paylaşmak zorundayız.'' dedi. Japon halkının cesaretinin kırılmamasını isteyen Kan, Japonların "tıpkı geçmişte olduğu gibi tüm gücüyle çalışarak Japonya'yı yeniden inşa edeceğini'' belirtti. Öte yandan çifte felakette ölenlerin sayısı 6 bin 539'a yükseldi. 10 bin 354 kişi de kayıp. Ancak gerçek ölü sayısının "on binleri bulabileceği" belirtiliyor. Ülkenin kuzeydoğusunu vuran çifte felaketten kurtulan yüz binlerce insan ise geçici sığınaklarda dondurucu soğukta hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Türkler yurda döndü

Deprem ve tsunaminin ardından nükleer facia paniğinin yaşandığı Japonya'da yaşayan Türkler, ülkeye dönmeye başladı. Japonya'da yaşayan bir grup Türk dün Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli uçağı ile İstanbul'a döndü. Türklerin tahliyelerini sağlayan Kimse Yok mu Derneği, yolcuları İstanbul Atatürk Havalimanı'nda çiçeklerle karşıladı. Kimse Yok mu'nun aracılığı ile İstanbul'a gelen 4'ü çocuk 7 kişiden biri olan Asuman Küçük, Japonya'daki nükleer tehdit atlatılıncaya kadar dönmeyeceğini söyledi. Diğer bir yolcu Kevser Uğurlu da tehlikenin boyutlarını tahmin edemedikleri için yurda dönmeyi tercih ettiklerini kaydetti. Deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya'dan dönen (İHH)'nın 4 kişilik ekibi, radyasyona maruz kalma ihtimalinden dolayı, Halkalı'daki Nükleer Araştırma Merkezi'ne giderek sağlık taramasından geçti. İHH Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel, "Yapılan sağlık taramalarında, üzerimizde İnsanlarda olan normal miktarda radyasyon çıktı. Yani tedirginlik yaratacak miktarda bir oran yok." diye konuştu. Japonya'dan dönen vatandaşların kontrolleri bundan sonra Atatürk Havalimanı'nda yapılacak. Bu arada THY, Japonya'dan ayrılmak isteyen Türkiye vatandaşlarının taleplerini karşılamak için pazar günü Tokyo'dan İstanbul'a ek sefer düzenleyecek. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler