YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japon ordusu harekete geçti
Japon ordusu harekete geçti
24 Eylül 2013 13:33
Japonya, özellikle Çin ve Kuzey Kore’den kaynaklanan tehdit algısı nedeniyle orduda radikal değişiklikler yaparak askeri gücünü artırmayı amaçlıyor.

Başbakan Şinzo Abe geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ordunun daha aktif hale getirilmesi için radikal değişiklikler yapmak istediğini dile getirmişti. Abe’nin “aktif pasifizm” olarak adlandırdığı yaklaşım ülkenin müttefiklerinden birine saldırı durumunda da harekete geçmesini içeriyor.

Salı günü savunma konulu yasalarla ilgili özel bir danışma paneline katılan Başbakan, “Anayasa teşekkül edildiğinden beri yaşadığımız bütün değişimleri irdelemeliyiz. Umut ediyorum ki panel anayasamızın yeni çağa ayak uydurabilecek bir yorum oluşturulmasının temellerinin atılmasını sağlayacaktır,” şeklinde konuştu. Panelde, hükümetin “kolektif savunma” diye adlandırdığı sisteme Kasım ayına kadar geçilmesi önerisinin çıkması bekleniyor.

Japonya’da uzun süredir savunma bütçesine ilişkin tartışmalar yapılıyor. Hükümet, savunma bütçesini artırma planları yaparken, muhafazakar seçmenler de bunun aslında çok geç kalınmış bir karar olduğunu düşünüyor. Mevcut Japon ordusu, sadece "savunma gücü" olarak sınırlı bir role sahip. Bununla birlikte Çin’in askeri gücünü hızlı bir şekilde artırması, Kuzey Kore’nin nükleer tehdidi ve Rusya ile yaşanan ada ihtilafları Japonya’nın Asya’daki güvenlik risklerini yeniden gözden geçirmesini zorunlu kılıyor.

Bu arada, ABD’li yetkililer ve bazı politikacılar, Japonya’nın daha kapsamlı bir savunma konsepti kabul etme fikrine destek veriyor. Bunun sebebi ise ABD’nin Japonya’yı savunmaya yönelik yükünü hafifletecek olması. Bununla birlikte bazı uzmanlar, Japonya’nın "kolektif savunmaya" geçmesiyle birlikte Çin ve Güney Kore ile ilişkilerinin daha da kötüye gitmesinden endişe ediyor.

Halk ne diyor?

Geçtiğimiz günlerde Nihon Keizai gazetesinde yapılan bir ankete göre halkın yüzde 54’ü "kolektif savunma" fikrine sıcak bakmıyor. Destekleyenlerin oranı ise yüzde 32.

Tokyo Küresel Araştırmalar Enstitüsü’nden Yoşiki Mine yaptığı değerlendirmede, Japonya’nın sınırlı ordu anlayışının artık geride kaldığını belirterek, "Yapılması gereken bu. Birçok insanın da görmek istediği gibi istikrarlı, güçlü bir orduya ihtiyaç var. Fakat şunu merak ediyorum, acaba Japonlar anayasanın yeniden yazılmasına veya çok da açık bir şekilde ifade edilmediğini düşündüğüm kolektif savunma düzenlemesinin yorumuna gerçekten hazır mı?" dedi.

İktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Tsukassa Akimoto ise, "Birçok Japon; Çin, Kore ve toprak ihtilafıyla ilgili uyuşmazlık yaşadığımız diğer ülkelerle tansiyon artarken, kendi ülkelerinin de diğer devletler gibi aktif bir orduya sahip olmasının artık çok daha önemli oduğunu düşünüyor ve kabul ediyor" diye konuştu.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler