YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japon Obama kasabası zafer partisine hazır
Japon Obama kasabası zafer partisine hazır
Japon Obama kasabası zafer partisine hazır
04 Kasım 2008 / 07:41 Güncelleme: 04 Kasım 2008 / 00:00


Tüm dünya nefesini tuttu, bugün ABD'de yapılan başkanlık seçimlerini izliyor. Demokrat aday Barack Obama ile Cumhuriyetçi rakibi John McCain arasında tercih yapacak olan Amerikalılar, dünyanın kaderinde etkili olan süper gücün yeni başkanını belirleyecek.


Obama, seçimleri kazanması halinde ABD'nin ilk siyahî başkanı olarak tarihe geçecek. "Savaş kahramanı" olarak tanımlanan 72 yaşındaki John McCain seçilirse, bu göreve ilk kez gelen en yaşlı başkan olacak. Anketler Obama'nın sandığa 7 puan önde gittiğini gösteriyor. Bu fark sandığa yansırsa Obama zaferini ilan edecek. Ancak uzmanlar seçim sonuçları hakkında erken yorum yapmaktan kaçınıyor. Çünkü Amerika'da halk başkanı doğrudan seçmiyor, başkanı seçecek delegelere oy veriyor. 538 kişilik seçici delegeden 270'inin oyunu alan ABD'nin yeni başkanı olacak.


Anketlerde önde giden Obama, seçim kampanyasının son gününde sonucu belirleyeceği tahmin edilen Florida, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerinde seçmenlere seslendi. Bu eyaletlerin tümü 2004 seçimlerinde tercihlerini Cumhuriyetçilerden yana kullanmıştı. Cumhuriyetçi aday John McCain ise bir günde ülkeyi bir uçtan bir uca gezerek 7 eyalette mitinge katıldı. Anketler, 40'a yakın eyalette seçmen tercihinin belli olduğunu, kalan 10 eyalette ise yarışın bıçak sırtında olduğunu gösteriyor.


ABD'nin 44'üncü başkanının belirleneceği seçimlere rekor katılım bekleniyor. 130 milyon seçmenin oy kullanacağı tahmin edilen seçimde 1960'tan bu yana en yüksek katılım ın gerçekleşeceği belirtiliyor. Amerikalılar, bugün sadece başkanını değil, Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin tamamı ile 100 Senato üyesinin üçte birini, yani 35'ini de belirleyecek. 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nde 38 sandalye önde bulunan Demokratların, 28 sandalye daha kazanması bekleniyor. Senato'da ise 51-49'luk bir üstünlüğü bulunan Demokratlar, sandalye sayısını, kritik rakam olan 60'a çıkarmayı hedefliyor. Bu durumda Demokrat Parti, Kongre'nin denetimini ele geçirmiş olacak. Bugün ayrıca birçok eyalette halk oylamaları da düzenleniyor. Kürtajdan eşcinsel evliliklerine değin Amerikan siyasetini hararetle meşgul eden bir dizi konuda eyalet politikasını değiştirebilecek oylamalar yapılıyor.


İlk sonuçlar, TSİ çarşamba 01.00'de gelmeye başlayacak. Uzmanlar, ilk açılan sandıkların, nihai sonuçlar hakkında ipuçları vereceğini söylüyor. İlk sonuçların geleceği eyalet olan Cumhuriyetçi Indiana'da Obama'nın muhtemel bir üstünlüğü ya da sürpriz bir çıkışı, siyahi senatörün Beyaz Saray'a çıkacağının sinyalini verecek. Ancak McCain'in burada açık ara farkla kazanması Obama için kötü bir işaret olacak. Reuters/Zogby anketine göre Obama, 2004 seçimlerinde Bush'a oy veren Virginia, Nevada, Colorado ve Missouri eyaletlerinde önde. Demokrat aday, 2000'de Bush'a Beyaz Saray yolunu açan Florida'da da 2 puan önde sandığa gitti. Anketlere göre Obama, başkanlık için gerekli 270 sayısının çok üstünde 328 seçici delege kazanıyor. Anketler doğru çıkarsa, Obama 1964'ten beri beyaz seçmenlerin çoğunluğunun desteğini alan ilk Demokrat aday olacak.


BEYAZ SARAY'IN YENİ SAHİBİ TÜRKİYE'Yİ DE ETKİLEYECEK


ABD'nin 44. başkanı olmak için yarışan Demokrat Partili Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi John McCain'in Türkiye'yi ilgilendiren dış politika konularındaki yaklaşımlarına göz atıldığında, Ermeni meselesi, Irak, İran ve Kıbrıs konuları öne çıkıyor.


Ermeni meselesi: En tartışmalı konuların başında, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni meselesi geliyor. ABD'deki en büyük Ermeni kuruluşu olan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA)'ne göre Obama, en son 1 Kasım'da Ermenilere açıklama göndererek, başkanlığı sırasında, sözde "Ermeni soykırımını" tanıma sözü verdi. Barack Obama, Kongre'deki Ermeni tasarılarını da kuvvetle desteklediğini ifade etmişti. John McCain ise seçim kampanyası sırasında ABD Başkanı George Bush'un çizgisinde olduğu gibi, 1915 olaylarından "trajedi" olarak bahsederken, hiçbir şekilde "soykırım" sözcüğünü kullanmadı ve Ermenilere hiçbir taahhütte bulunmadı.


Kıbrıs: ABD'de çıkan Greek News adlı haftalık dergi, ekim ayında Obama'nın, Rum asıllı Amerikalılar için bir mesaj yayımladığını ve Kıbrıs'taki Türk askerî varlığından "işgal" olarak söz ettiğini yazdı. Obama ve yardımcısı Joe Biden'ın resmi seçim bildirgesinde ise Türkiye ve Kıbrıs politikaları anlatılırken, "işgal" benzeri bir ifade kullanılmadığı ve Kıbrıs sorununa adil çözüm beklentisinin vurgulandığı görüldü. Ancak McCain, herhangi bir şekilde Kıbrıs'taki Türk varlığını "işgalci" olarak nitelemedi. McCain, başkanlık yarışına girmesinden çok önce başlayan uzun senatörlük yıllarında Türkiye'yi destekleyen açıklamalar yaptı. Yeri geldiğinde, Kongre'de Türkiye lehine tutum aldı.


Heybeliada Ruhban Okulu: Obama, İstanbul'daki Fener Rum Patriği'nin "ekümenik", yani "evrensel" olarak tanınmasını ve Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını destekliyor. Patrik ve Heybeliada Ruhban Okulu konusunda McCain de Obama ile benzer görüşleri taşıyor ve bu görüşler, McCain'in, ABD'deki Rum toplumuna gönderdiği bir mektupta vurgulanmıştı.


Avrupa Birliği: Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci, Bush yönetimi sırasında kuvvetle desteklenmişti. Aynı desteğin, Obama veya McCain'in yönetime gelmesi durumunda da sürmesi bekleniyor. Her iki aday da Türkiye'nin yerinin AB olduğu görüşünü destekliyor.


Irak: Seçimde hangi başkan işbaşı yaparsa yapsın, gündemin en başındaki konulardan biri Irak olacak. Irak konusunda Bush'un çizgisinde bulunan McCain, ABD'nin "zamanından önce" Irak'tan çekilmesine güçlü şekilde karşı çıkıyor. Obama ise kampanyası boyunca Amerikan ordusunun sorumlu bir şekilde Irak'tan çekilmesi gerektiğini ifade etti. 2011'e kadar Amerikan askerlerinin aşamalı olarak çekilmesi yönündeki takvime de destek verdi. McCain, kampanyası öncesinde ve sırasında, ısrarla, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurgularken, Obama'nın başkan yardımcısı adayı Senatör Joe Biden, 2006'da, bu ülkenin, Şii, Sünni ve Kürt bölgeleri olmak üzere üçe ayrılması önerisiyle ortaya çıkmıştı.


İran: Türkiye'nin diğer komşusu İran'ın nükleer silah elde etme arayışının "kabul edilemez" olduğu görüşü, hem Obama hem de McCain tarafından her fırsatta vurgulandı. Ancak Obama, barış için gerekirse İran liderleriyle koşulsuz görüşebileceğini söylerken, McCain ise bunun yanlış bir politika olacağını kaydetti.


ANLAŞTIKLARI KONU YOK GİBİ


Demokrat Barack Obama ile Cumhuriyetçi John McCain, ülkede tartışmalı konular arasında yer alan kürtaj, eşcinsel evlilik ve ölüm cezası gibi konularda birbirinden farklı düşünüyor. McCain, kürtaj hakkına karşı. Obama ise destekliyor. Obama, bazı durumlarda ölüm cezasına onay verirken, McCain ise ölüm cezasının genişletilmesinden yana. Obama ve McCain, eşcinsel evlilik kararının eyaletlere bırakılması gerektiği fikrini savunuyor. McCain, silahlara yasak getirilmesi fikrine karşı. Obama ise tüm yarı otomatik silahların yasaklanmasını istiyor. Hem Obama hem de McCain, finans sektörüne bazı denetlemelerin getirileceği sözünü verdi. Obama, geliri yılda 200 bin doların altında olanların vergilerini azaltacağı, 250 bin doların üzerinde olanlarınkini ise artıracağı sözünü verdi. McCain ise bütün kesimlerin vergisinin azaltılmasından yana.


BİR OY İÇİN 8 DOLAR HARCADILAR


Barack Obama ve John McCain, toplamda 1 milyar dolara yaklaşan seçim harcamalarıyla Amerikan tarihindeki en masraflı kampanyalara imza attı. Partilerin başkanlık yarışına sokacakları isimleri belirleme süreci de dahil edildiğinde, tüm adayların ve aday adaylarının yaptığı harcama 1,55 milyar dolar civarında oldu. Bu rakam, 2004'teki seçimin iki, 2000'deki seçimin ise neredeyse üç katı. Obama, en fazla harcamayı yapan isim olarak öne çıktı. İnterneti, 200 dolardan az olmak üzere bağışta bulunmak isteyenlerin hizmetine sunarak inanılmaz bir siyasi ağ vasıtası haline getiren Obama, toplamda 641 milyon dolarlık kampanya bütçesi elde etti. Harcanan miktarlara bakıldığında her iki aday, bir oy için 8 dolar harcamış oldu. Bu rakam, 2004 seçimlerinde bir oy için 5,5 dolardı.


OBAMA KASABASI ZAFER PARTİSİNE HAZIR


Japonya'nın Obama kasabası, ABD başkanlığı için yarışan Demokrat Partili adaşı Barack Obama için gün sayıyor. Adaşlık, balıkçılıkla geçinen bir kasaba olan Obama'ya yeni bir heyecan getiriyor. Seçim sürecini takip eden ve seçim gecesi nefeslerini tutarak sonucu bekleyecek olan Obamalılar, sonuçların açıklanmasının ardından büyük parti yapmayı planlıyor. Obama'nın başkan seçilmesini uman kasaba sakinleri, seçildikten sonra Obama'nın kasabalarını ziyaret etmesini bekliyorlar. Sakinleri "Obama'yı seviyorum" yazılı tişörtlerle dolaşan kasabada, Honolul doğumlu Obama için "Obama Kızları" adlı bir hula dansı grubu da oluşturulmuş.


Obama sevgisi sadece adaşı kasabada değil, Japonya genelinde de göze çarpıyor. Asahi Shimbun adlı yerel gazetenin 3.500 okuyucusu arasında yapılan anket, katılımcıların yüzde 73'ünün, oy kullanma hakkına sahip olsalardı Obama'ya oy vereceğini ortaya koydu. Obama, AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler