YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japon hükümetinden açıklama
Üst üste 9 ve 7.4'lük 2 depremle sarsılan Japonya'da yaralar sarılmaya çalışılıyor.. Japon hükümeti bugün yaptığı açıklamada daha büyük bir çöküşü engellemek için şirketlerden ve halktan tassaruf yapmalarını istedi
Japon hükümetinden açıklama
08 Nisan 2011 / 11:50 Güncelleme: 08 Nisan 2011 / 11:50

Japonya hükümeti, elektrik şebekesinde daha büyük bir çöküşü engellemek için şirketlerden ve halktan tasarruf yapmalarını istedi.

Ticaret Bakanlığı, enerji tüketimini büyük kullanıcılardan yüzde 25, küçük sanayi kullanıcılarından yüzde 20 ve ailelerden de yüzde 15-20 azaltmaları isteğinde bulundu.

Japonya'da yaşanan deprem ve tsunaminin ardından enerji santrallerinin zarar görmesi sonrasında ülkenin enerji kapasitesi geriledi.

Ticaret Bakanı Banri Kaida, Reuters'a yaptığı açıklamada, tasarruf hedefleriyle, Tokyo Electric Power (Tepco) ve Tohoku Electric Power şirketlerinin hizmet verdiği alanlarda yaklaşık 15 milyon kilovat talebin azaltılabileceğini söyledi.

Tepco, geçen ay, Fukuşima nükleer santralindeki hasarın sonucu olarak enerji kesintilerine gitmek zorunda kalmıştı.

Öte yandan, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, işlem saatlerini artırma planının, enerji tüketimini azaltabilmek için sonbahara erteleneceğini  bildirdi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler