YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzlanda'da genel seçimler yapılıyor
İzlanda'da genel seçimler yapılıyor
27 Nisan 2013 13:08
İzlanda'da halk, genel seçimler için sandık başına gitti.

BBC'nin haberine göre, ülkede sandıklar TSİ 12:00'de açıldı, 13 saat sürecek oy verme işleminde 230 binden fazla seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Analistler, İzlanda'da kemer sıkma politikalarını yumuşatma sözü veren, öte yandan ülkenin 2008 yılında ekonomik çöküşün eşiğine gelmesinden sorumlu tutulan merkez sağ partilerinin bu genel seçimlerde iktidara geleceğini ve yeni kabineyi oluşturabileceğini öngörüyor. İzlanda'da iktidarda merkez sol koalisyonu bulunuyor.

Merkez sağdaki muhafazakar Bağımsızlık Partisi ve geleneksel ortakları İlericilerin yeniden seçilmesinin, İzlanda'nın AB ile üyelik müzakerelerini durdurabileceği belirtiliyor.

Söz konusu partilerin iktidara gelmesi durumunda liderleri Bjarni Benediktsson ya da Sigmundur David Gunnlaugsson'un, siyasetten çekileceğini açıklayan 70 yaşındaki sosyal demokrat Başbakan Johanna Sigurdardottir'in yerine geçmesi bekleniyor.

İzlanda'da halkın büyük kesimi, kemer sıkma politikalarının çok sancılı olduğunu söylediği mevcut hükümetten memnun değil.

Kuzey Atlantik ada ülkesi İzlanda, 2008 yılı Ekim ayında borç içindeki bankaların bir hafta içinde batmalarına kadar dünyada en yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerden biri olarak görülüyordu.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler