YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İyi ve güvende olduklarını biliyoruz
İyi ve güvende olduklarını biliyoruz
12 Haziran 2014 19:21
Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlenen baskında rehin alınanların iyi ve güvende olduğunu belirtti.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlenen baskında rehin alınanların iyi ve güvende olduğunu belirterek, "Diplomatlarınızın güvenli bir şekilde serbest bırakılarak, evlerine geri dönmelerini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen "Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddeti Önleme Zirvesi"ne katılan Zebari, Irak'taki son durumla ilgili Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtladı.

Irak'taki durumun dünden bu yana olumlu yönde değiştiğini dile getiren Zebari, Iraklı askeri güçlerin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünü ülkenin kuzeyine geri püskürttüğünü belirterek, "Şimdi bizim güçlerimiz saldırıya geçmiş durumda. Ayrıca, Kürt bölgesindeki peşmergeler pozisyonlarını kuvvetlendirdiler, orada da IŞİD püskürtüldü" dedi. Zebari, şöyle konuştu:

"İyi dostum Ahmet Davutoğlu ile iletişim halindeyim, her gün konuşuyoruz. Bu konuyu çok yakından takip ediyoruz. Diplomatlarınızın güvenli bir şekilde serbest bırakılarak, evlerine geri dönmelerini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu kişisel olarak benim, hükümetim ve Irak kürt bölgesel yönetimi için son derece öncelikli bir konudur. İyi ve güvende olduklarını biliyoruz."

"Politikalarda değişiklik olmalıdır"

Irak'taki durumun normalleşebileceğini belirten Zebari, "Irak'ın askeri güçleri savaşmadılar. Örneğin Kerkük'te savaşmadılar, Kerkük'ü terk ettiler. Musul'da da aynısı oldu" dedi.

"Batı'nın Irak'a asker göndermesini istiyor musunuz?" sorusuna ise Zebari, "Biz istesek de göndermezler ama zaten istemedik. ABD, Avrupalılar, Türkiye, İran ve bazı Arap ülkeleriyle iyi işbirliklerimiz var. Herkes bu zorluğun aşılması için desteğini sunuyor" yanıtını verdi.  

Zebari, "Hükümetin bazı mezhepsel politikalarının Irak'taki mevcut kargaşaya ve şiddete neden olduğu" yönündeki yorumların anımsatılması üzerine de "Bu tür aşırıcı örgütler, toplumda bölünmeler olduğunda ortaya çıkar. Bazı hatalar oldu, doğru ama IŞİD'in El Kaide ile bağlantılı bir terör örgütü olduğu da biliniyor. 3 yıldır, Suriye sorununun Suriye sınırlarıyla sınırlı kalmayacağını söylüyoruz. Bu büyük bir şok oldu, Irak hükümetinin politikalarında değişiklikler olması gerekiyor ve olacaktır" diye konuştu.

Hoşyar Zebari, IŞİD'in, yerel toplumdan alacağı destekten soyutlanarak ve kapsayıcı bir uzlaşmayla zayıflatılabileceğini ifade etti. Irak'ın bu sorunun üstesinden geleceğini belirten Zebari, bugüne kadar çok daha zor durumların üstesinden gelindiğini sözlerine ekledi.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler