YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalyan vekilden IŞİD yorumu: Ben de canlı bomba olurdum!
İtalya'nın en büyük muhalefet partisi M5S'den milletvekili olan Alessandro di Battista IŞİD'le ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Battista, ''Benim köyümü bombalasalar ben de canlı bomba olurdum" dedi.
İtalyan vekilden IŞİD yorumu: Ben de canlı bomba olurdum!
18 Ağustos 2014 / 14:30 Güncelleme: 18 Ağustos 2014 / 14:46

İtalya'da en büyük muhalefet partisi konumundaki 5 Yıldız Hareketi'nden bir milletvekilinin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD, yeni adıyla 'İslam Devleti') örgütüyle ilgili bir yazıda, 'Ne yazık ki isyan edenlerin elinde kalan son silah terörizmdir. Üzücü ama gerçek bu' demesi tepki çekti.

5 Yıldız Hareketi (M5S) milletvekili ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Alessandro di Battista, M5S’nin lideri Beppe Grillo’nun internet bloğunda dün bir yazı yayımladı.

''Mezhep çatışmalarının nedeni Osmanlı"

Di Battista, "IŞİD: Ne yapmalı?" başlıklı yazısında Ortadoğu’daki sorunları Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden itibaren yaşanan gelişmelere dayandırdı. Yazıda, Irak’taki mezhep çatışmalarının da o dönemdeki toprak paylaşımından kaynaklandığı belirtildi.

'Teröristleri insanlık dışı bir nesne gibi görmeyi bırakmalıyız" 

Milletvekili şöyle devam etti:

"Teröristleri, kendileriyle masaya oturup tartışmanın mümkün olmadığı insanlık dışı bir nesne gibi görmeyi bırakmalıyız. İnsansız hava taşıtlarının ve silahlanmadaki dengesizliğin hüküm südüğü bir çağda ne yazık ki isyan edenlerin elinde kalan son silah terörizmdir. Üzücü ama gerçek bu."

''Benim köyümü bombalasalar ben de canlı bomba olurdum" 

"Benim de köyümü uzaktan kumandalı hava araçlarıyla bombalarlarsa, kendimi savunmak için şiddet içermeyen tekniklere (ki en iyisi de bunlardır) başvurmak dışında tek bir seçeneğim kalır: Üzerime patlayıcı yükleyip halkın arasında kendimi havaya uçurmak. Bu eylemleri haklı göstermeye ya da onaylamaya çalışmıyorum. Sadece anlamaya çalışıyorum."

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler