YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalyan Meclisi'nde PKK önergisi
İtalyan Meclisi'nde PKK önergisi
24 Haziran 2015 11:16
İtalya Parlamento Dışişleri Komisyonu üyesi Sol ve Ekoloji Partisi (SEL) Milletvekili Erasmo Palazzotto,PKK'nin terör listesinden çıkarılması için Meclis'e önerge verdiklerini söyledi.

Sureyinin kuzeyinde kürtleştirme politikası izleyen Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim ve YPG'nin Kadın Savunma Birlikleri’nin (YPJ) Komutanı Nesrin Abdullah'tan oluşan bir heyet, İtalya'da temaslarda bulunuyor. İtalyan basınında yer alan bilgilere göre, heyet üyelerinin temaslarının merkezinde Kobani'nin yeniden inşası için finans desteği, IŞİD'e karşı mücadele verebilmek için silah yardımı ve ilaç gibi temel ihtiyaçlara ilişkin destek arayışı bulunuyor.

İtalya’da bulunan heyet, önceki gün İtalyan Parlamentosu’nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Sol ve Ekoloji Partisi (SEL) Milletvekili Erasmo Palazzotto, Kobani'ye acilen yardım ulaştırılması için insani bir koridor kurulması gerektiğinin altını çizip, partisinin PKK'nin terör örgütü listesinden çıkarılması için meclise önerge verdiğini açıkladı.

Kürtler’in kendi iradesiyle Rojava'da cinsiyet özgürlükçü ve ekolojist bir sistem oluşturmuş olmasını desteklediklerini söyleyen Palazzotto, bunun muhafaza edilmesi için yürütülen mücadelenin meşru olduğunu belirtti. Palazztto, Rojava'daki sistemin, sadece Kürtler’in değil, bölgedeki tüm halklar, inanç grupları ve kültürlerin koruyucusu olduğunu da dile getirdi.

İTALYA İTİRAFI

Müslim, IŞİD karşısında Rojava'daki başarılarında, buraya ilaç gönderen İtalya sivil toplum kuruluşlarının büyük katkısı olduğunu söyledi.

Enver Müslim de, yüzde 70'i yıkıma uğramış Kobani'nin yeniden inşası için, direniş sürecinde olduğu gibi uluslararası desteğe ihtiyaçları olduğunu belirtti. Şimdiye kadar 125 civarında kişinin kente geri döndüğünü anlatan Müslim, 330 bin kişinin de bunun için beklediğini söyledi. İtalya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ile dün bir araya gelen heyetin, bugün de Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Heyet üyeleri, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda da birer konuşma yaparak, bölgedeki gelişmelere ilişkin İtalyan parlamenterleri bilgilendirecek. Heyetin önümüzdeki günlerde de Milano ve Palermo belediye başkanlarını ziyaret edeceği öğrenildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler