YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalya'dan Avrupa'ya çağrı
İtalya'dan Avrupa'ya çağrı
16 Şubat 2015 23:41
İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Akdeniz'de son dönemde yaşanan göçmen trajedileri ve kaçak sayısındaki artıştan sonra Avrupa Birliği’ne (AB) bu soruna daha fazla ilgi göstermesi konusunda çağrı yaptı.

Bakan Gentiloni, 4 Mart'ta göç konusunu görüşmek üzere bir araya gelecek olan AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve 6 AB komiserine hitaben yazdığı mektupta, Libya ile İtalya arasında kalan ve "Sicilya Kanalı" olarak adlandırılan bölgede son haftalardaki "kaçak akını"na dikkati çekti.

Lampedusa açıklarında yaşanan son trajedinin ardından İtalyan toplumunda hayal kırıklığı duygusunun yayıldığını belirten Gentiloni, mektupta, "Karmaşık bir sorun olan göç konusunda yoğunluk hız kesmeden devam etmekte. Yılbaşından bu yana kurtarma operasyonlarında 2014'e göre yüzde 58,8 artış yaşandı. Bu hususta, Avrupa düzeyinde dayanışma ve sorumluluk paylaşımı için AB’nin uygun cevabı verme konusu her zamankinden daha gerekli bir hal almıştır" ifadelerine yer verdi.

Bakan Gentiloni, 1 Kasım 2014'ten bu yana kaçak akınının yaşandığı bölgede yürütülen Triton operasyonuna değinerek, bu operasyona AB'den daha fazla mali kaynak ve deniz-hava aracı bakımından katkı beklediklerini, ülkesinin bu konuya deneyimleriyle katkı sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler