YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalya'daki depremde ölü sayısı 207'ye ulaştı
İtalya'daki 50 Türk öğrencinin sağlık durumu iyi
İtalya'daki depremde ölü sayısı 207'ye ulaştı
07 Nisan 2009 / 08:29 Güncelleme: 07 Nisan 2009 / 00:00

İtalya, dün sabaha karşı meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Türkiye saati ile 04.32 sularında gerçekleşen depremde 200'den fazla kişi öldü, bin 500 kişi yaralandı ve 100 binin üzerinde İtalyan evsiz kaldı.


Sivil savunma yetkilileri, başkent Roma dahil olmak üzere orta kesimlerde hissedilen sarsıntının merkez üssünü Abruzzo bölgesindeki L'Aquila kenti olarak açıkladı.


İtalyan Sivil Savunma Teşkilatı'nın ilk tahminlerine göre depremde yaklaşık 15 bin bina zarar gördü. Teşkilat Başkanı Guido Bertolaso, depremzedelere yardım amacıyla hükümetin milli seferberlik kararı aldığını bildirdi. Bertolaso, Roma'ya 90 km mesafedeki L'Aquila'da meydana gelen depremi, 'İtalya'nın milenyumun başlamasından bu yana tanık olduğu en büyük felaket' olarak niteledi. Geçmişte yaşanan depremleri hatırlatan teşkilat müdürü, "Bu, Umbria ve Marche'de meydana gelen depremleri andıran, belki onlardan da vahim bir facia." diye konuştu.


L'Aquila Belediye Başkanı Massimo Cialente de deprem nedeniyle 100 bin kişinin evini terk ettiğini, kentin tarihî merkezindeki binaların çoğunun hasar gördüğünü ifade etti. İtalya parlamentosunun alt kanadının başkanı Gianfranco Fini, depremin bazı kentlerin hemen hemen tamamının yıkılmasına sebep olduğunu söyledi. Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de 'kimsenin kaderine terk edilmeyeceğini' belirterek halkı teskin etti. Gerekli tedbirlerin alındığını kaydeden başbakan, 20 bin kişinin barınabileceği bir çadırkentin kurulduğunu ifade etti. Dış Haberler Servisi


50 Türk öğrencinin sağlık durumu iyi


Depremin merkez üssü L'Aquila'da öğrenim gören 50 Türk öğrenciden ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi. Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği yetkilileri, L'Aquila'da Erasmus bursuyla eğitim gören öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi. Türk öğrencilerden 10'u, büyükelçilik tarafından kiralanan bir otobüsle Roma'ya getirilip otele yerleştirildi. Kaldıkları evler depremde zarar gören bu öğrenciler, 1-2 gün içinde Türkiye'ye dönmeyi planlıyor. Türk öğrencilerden 14'ü ise ev sahipleri ve arkadaşlarıyla birlikte L'Aquila kentinde kalmayı tercih etti. Belirtilenler dışındaki diğer öğrencilerin ise deprem sırasında L'Aquila'da olmadıkları öğrenildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler