YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalya'da Yunanistan'a destek mitingi
İtalya'da Yunanistan'a destek mitingi
04 Temmuz 2015 00:11
Yunanistan’da 5 Temmuz Pazar günü kreditörlerin taleplerinin oylanacağı referandum öncesi İtalya’nın başkenti Roma’da Yunan halkına yönelik destek mitingi yapıldı.

Fransa’nın Roma Büyükelçiliği önündeki Farnese Meydanı'nda düzenlenen ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın partisi SYRIZA ile geçen yılki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ittifak yapan İtalyan Sol-Ekoloji ve Özgürlük (SEL) Partisi ile İtalyan Komünist Partisi (PCI) ve bazı sendika liderleriyle milletvekillerinin destek verdiği “Roma Atina ile birlikte” isimli mitinge yaklaşık bin kişi katıldı.

Aralarında çoğunluğu İtalyan olmak üzere, Yunanlar ve Rusların da bulunduğu grup, açtıkları dövizlerle Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan’dan talepleri ile AB’nin tasarruf politikalarını protesto ederken, Pazar günkü halk oylamasında “hayır” oyu verilmesi çağrısında bulundu.

Miting sırasında bazı göstericilerin ellerindeki “hayır” yazılı dövizlerle geleneksel Yunan müziği eşliğinde “sirtaki” oynamaları dikkati çekti.

Yapılan konuşmalarda referandumdan “hayır” sonucunun çıkması gerektiği savunulurken, İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin “Ben, Yunan adalarındaki KDV’yi değil, Avrupa’daki büyümeyi düşünüyorum” sözleri eleştirildi ve Yunan adalarının da Avrupa’nın bir parçası olduğu ifade edildi. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler