YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalya'da ''terörle mücadele'' paketi
İtalya'da ''terörle mücadele'' paketi
05 Şubat 2015 19:27
İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon hükümetinin yabancı savaşçılara karşı yeni tedbirler içeren paketi onaylamak üzere olduğunu açıkladı.

Fransa’nın başkenti Paris’teki, Ocak ayında 17 kişinin yaşamını yitirdiği terörist saldırıların ardından terörle mücadelede ilave tedbirleri gündemine alan İtalya’da bu konuda son aşamaya gelindiği bildirildi.

Gentiloni, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, "Bildiğim kadarıyla bu konuda her şey hazır ve bir sonraki kabine toplantısında onaylanmış olacak" dedi.

İtalyan haber ajansı ANSA’nın haberine göre, paketteki tedbirlerin, yabancı savaşçılar için 10 yıl hapis cezası ile şüpheli pasaportlara el koyma gibi tedbirleri içerdiği ifade edildi.

Hükümetin bu paketle patlayıcı madde satın almayı engelleyecek önlemler alacağı ve ulusal terörle mücadele birimi kurmayı planladığı belirtildi.

Bu arada Gentiloni, Il Foglio gazetesine verdiği demeçte de, Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe’nin yakılarak öldürülmesinin korkunç olduğunu belirtirken, IŞİD’in bu "korkunçluğu", kaybettiği için yapmadığını söyledi. Gentiloni, IŞİD’in kaybetmediğini ancak Kürtler, Iraklılar ve aralarında İtalya’nın da bulunduğu koalisyon güçlerinin sayesinde ilerlemesinin durdurulduğunu kaydetti.

Gentiloni, IŞİD’e karşı görevin başarıldığını söylemek için erken olduğunu, belki bir gün IŞİD’in yerin altına gönderilebileceğini ancak o zaman da uluslararası alanda daha tehlikeli bir hal alabileceğini söyledi.  

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler