YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalya'da seçim krizi
İtalya'da seçim krizi
25 Şubat 2013 23:54
İtalya'daki genel seçimde Demokrat Parti öncülüğündeki merkez solun, parlamentonun üst kanadı Senato'da çoğunluğu sağlamasının zor olduğunu ortaya koyuyor.

İtalya'da dün ve bugün yapılan seçimlerin ardından ortaya çıkan resmi olmayan sonuçlar, yeni dönemde parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu kazanmaya yakın görünen Demokrat Parti öncülüğündeki merkez solun, parlamentonun üst kanadı Senato'da çoğunluğu sağlamasının zor olduğunu ortaya koyuyor.

İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı son verilere göre, şu ana kadar parlamentonun üst kanadı Senato için yapılan seçimde merkez sol ile merkez sağ arasındaki yarış başabaş gidiyor. 60 bin 431 sandıktan 47 bin 850'si açılırken, Pierluigi Bersani'nin liderlik ettiği merkez solun oy oranı yüzde 32,06, Silvio Berlusconi'nin liderlik ettiği merkez sağın oy oranı ise yüzde 30,21 olarak gerçekleşti.

İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberine göre de seçim sisteminde bölgesel bazlı olan Senato seçimlerinde, 20 bölgeden 9'unu merkez sol, 9'unu ise merkez sağ kazandı.

Senato'da ortaya çıkan başabaş durum, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu daha rahat bir şekilde alacak gibi görünen merkez solun iktidar hesaplarını bozuyor. Merkez solun seçimden sonra ittifak yapmayı öngördüğü Mario Monti liderliğindeki merkez hareketinin de Senato seçimlerinde sadece yüzde 9 oranında oy alması, bu iki hareketin ittifak yapmaları durumunda dahi Senato'da çoğunluğu sağlayamayacaklarını ortaya koyuyor. İtalyan televizyon kanallarında, yeni dönemde partilerin parlamentoda çoğunluk sağlamakta güçlük çekmesi dolayısıyla hükümetin kurulmasının zor olduğuna dair yorumlar yapılıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler