YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalya daralmaya devam ediyor
İtalya daralmaya devam ediyor
03 Temmuz 2013 11:10
Avro Bölgesi'nin 3. büyük ekonomisine sahip İtalya, işsizlik ve borçlanma oranlarındaki önlenemeyen yükselişle birlikte ekonomik açıdan sıkıntılı günler yaşayamaya devam ediyor.

İtalya'da geçtiğimiz yıl Gayri Safi Milli Hasıla (GSYH) bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 oranında küçülürken, işsizlik oranları da bir önceki yıla göre yüzde 26,3 oranında artış gösterdi. İtalya'ya gerçekleştirilen doğrudan yabancı yatırımı ise geçtiğimiz yıl, bir önceki yıla göre yüzde 38,8 oranında azaldı. Son açıklanan ekonomik veriler krizin tahribatını ve boyutlarını arttırarak devam ettiğini kanıtlıyor.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB zirvesindeki konuşmasında genç işsizlik oranlarının artışına dikkat çekti. AB ülkelerinde genç işsizlik oranında başı çeken ülkeler yüzde 63 ile Yunanistan, yüzde 56 ile İspanya olurken, İtalyayüzde 41'le genç işsizlikte 5. sırada oldu.

"İşsizliğin bu yılın sonuna kadar yüzde 12,5'e çıkmasını öngörüyoruz"

Dünya'nın bir çok yerinde faaliyet gösteren finans kuruluşu Toronto Dominon (TD) Securities Avrupa Faiz ve Döviz Araştırmaları ekonomisti Richard Kelly, AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İtalya ekonomisinin önemli sorunlar yaşadığını belirten Kelly, "İşgücü piyasasınındaki sorunların ekonomiyi yavaşlatması ve hükümetin daha fazla kemer sıkma önlemleriyle iş gücüne baskı yapması gibi nedenlerden dolayı, işsizliğin bu yılın sonuna kadar yüzde 12,5'e çıkmasını öngörüyoruz" dedi.

Kelly, İtalya'nın resesyonda kalmaya devam ettiğini belirterek, "Son veriler patlamaya doğru giden İtalya ekonomisinin düzelmeye başladığını gösterse de keskin bir geri dönüş yapma şansı çok az. İtalya'nın GSYH'sının 2013 yılında yüzde 1,5 oranında daralacağını ve 2014 yılında da yüzde 0.5'lik gibi çok küçük bir büyüme yaşayacağını düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya'nın işsizlik oranı Mayıs itibariyle yüzde 12'ye ulaştığını aktaran Kelly, işgücü piyasasının ekonomiyi yavaşlatması ve hükümetin daha fazla kemer sıkma önlemleriyle iş gücüne baskı yapması gibi nedenlerden dolayı ülkedeki işsizliğin bu yılın sonuna kadar yüzde 12,5'e çıkacağını söyledi.

Ekonomik problemlere rağmen İtalya'nın pazarda baskıyı önlemesi durumunda problemleri kontrol altına alabileceğini vurgulayan Kelly, şunları kaydetti:

"İtalya'nın 10 yıllık hükümet faizi Haziran ayında yüzde 4,90'lara ulaştı. Bu oran yüzde 5'e ulaşırsa muhtemelen liderler hükümetin kemer sıkma önlemlerini sıkılaştırma konusunda baskı yapacak. Fakat İtalya'nın politik durumu koalisyondaki sorunlardan dolayı daha belirsiz bir hal aldı. Eğer şu anki koalisyon bozulursa İtalya tekrar seçime gidecek. Bu durum, İtalya için politik bir risk teşkil etmesinin yanı sıra, önümüzdeki aylarda ekonomik durgunluğun sürmesine de sebep olabilir"

İşsizlik rekor seviyede

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (ISTAT) açıkladığı mayıs ayı geçici verilerine göre, işsizlik alanında yeni ve tarihi bir rekor elde edildi. Mayıs ayında işsizlik oranında yüzde 12,2 ile nisan ayına göre yüzde 0,2'lik artış yaşanırken, yıllık bazda ise 1,8 oranında bir artış kaydedildi. İtalyan basınına yansıyan haberlerde, aylık seri olarak Ocak 2004'ten bu yana tutulan kayıtlar ile 1977 yılının ilk çeyreğinden beri ilk kez ülkede işsizliğin bu seviyeye ulaştığına işaret edildi.

Ülkenin en büyük dertleri arasında yer alan genç işsizlik oranı da mayıs ayında 15 ile 24 yaş arasındaki gençlerde yüzde 38,5 olarak ölçülürken, bu oranının nisan ayına göre yüzde 1,3'lük düşüş kaydettiği ancak, yıllık bazda ise yüzde 2,9'luk artış yaşadığı belirtildi. ISTAT'ın verilerine göre, 647 bin gencin de iş aradığı ifade edildi.

İtalya'nın kanayan yarası durumundaki genç işsizlik için Başbakan Enrico Letta, geçen hafta bu sorunla kararlılıkla mücadele etmek istediklerini vurgulayarak, hükümetinin genç işsizliğini azaltacak yeni bir kararnamesini açıklamıştı.

Bir süre önce eski İtalya Başbakanı Mario Monti ise, yaptığı bir açıklamada bu yılki ekonomik küçülme tahminini yüzde -0,2'den yüzde -1,3'e çıkarmıştı. İtalyan Merkez Bankası da benzer açıklama yaparak, ekonomideki durgunluğun giderilebilmesi için etkili ve inandırıcı bir ekonomik politikaya ihtiyaç duyulduğunu aktarmıştı.

Avro grubunun üçüncü büyük ekonomisine sahip İtalya'da 2011'in ortalarından bu yana durgunluk hakim. Fitch'in tahminlerine göre 2013'te İtalyan gayri safi milli hasılası yüzde 1,8 oranında azalacak. Fitch, Mart ayıında İtalya'nın kredi notunu bir basamak düşürmüştü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler