YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsyana karşı pes etti
48 yıllık olağanüstü hali kaldırıyor...
İsyana karşı pes etti
25 Mart 2011 / 08:04 Güncelleme: 25 Mart 2011 / 08:16

Demokrasi çağrısı yapan isyan hareketinin merkezi haline gelen Dera kentinde Beşar Esad’a bağlı güvenlik güçlerinin 100 kişiyi öldürdüğü iddia edildi. Esad, gelişme üzerine reform paketi açıkladı. Ancak reform liderini de tutuklattı

Suriye’de Beşar Esad rejimini protesto için ülkenin güneyindeki Dera kentinde başlayan isyan hareketi giderek büyürken, Esad da isyanı bastırmak için daha büyük şiddet kullanmaya başladı. Önceki gün isyanın merkezi haline gelen El Ömeri camisine düzenlenen baskında hayatını kaybeden 9 kişinin cenazesine dün 20 bin kişi katıldı. Görgü tanıkları, Reuters ajansına yaptıkları açıklamada, Dera’da düzenlenen cenaze törenine katılan 20 bin kişinin, kentin güneyindeki mezarlıkta, “Özgürlük” ve “Şehitlerin kanı yerde kalmayacak” sloganları attıklarını söyledi. AFP ajansına açıklama yapan bölgedeki insan hakları savunucuları ve görgü tanıkları ise, polisin açtığı ateşte 100’den fazla kişinin öldüğünü iddia etti.

Fransa-İngiltere uyardı

Libya operasyonu devam ederken Suriye’de büyüyen isyan ateşi dünya gündemini de meşgul etmeye başladı. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, “Libya’ya yönelik operasyonun, Suriye ve Suudi Arabistan da aralarında olmak üzere başka yerlerde diktatörlükle yönetilen ülkeler için uyarı anlamına gelmesini umut ettiğini” ifade etti. Arap ülkelerinde, değişim rüzgarlarının geri döndürülemeyeceğini belirten Juppe, Arap halklarının bölgedeki beklentilerinin karşılanması gerektiğini ifade etti. Fransız bakan, Suriye yönetimine, “‘demokratik değişim ve diyaloğa açık ol” çağrısı yaptı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de Suriye yönetimine vatandaşlarının barışçıl protestolarına saygı göstermesi çağrısı yaptı.

İŞTE ESAD’IN REFORM PAKETİ

Gelişmeler üzerine Esad, sözcüsü aracılığıyla demokratik reform taleplerini kabul ettiğini açıkladı. Sözcüsü tarafından düzenlenen basın toplantısında Suriye halkına şu sözleri verdi:

* 48 yıllık olağanüstü hal kaldırılacak.
* Seçim ve siyasi partiler yasası değiştirilecek.
* Basın özgür olacak.
* Maaş seviyeleri ve hayat kalitesi yükseltilecek.
Esad’ın bu açıklaması umut verirken, hemen ardından haber ajansları Suriye’deki reform hareketine liderlik eden Mazen Derviş’in gözaltında alındığını duyurdu. (vatan)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler