YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsyan dalga dalga yayılıyor
İsyan dalga dalga yayılıyor
30 Ocak 2011 08:38
30 yıllık Mübarek iktidarını devirmek için ayaklanan halk isyan bayrağını çekti. Ordunun müdahalesi göstericileri durdurmaya yetmedi. Halk ayaklanması giderek büyüyor.

Mısır'da gösterilerin başladığı Salı gününden bu yana ölenlerin sayısının 100'ü aştığı bildirildi.

Güvenlik ve hastane kaynaklarının verdiği bilgiye göre, 33'ü dün olmak üzere beş günde toplam 102 kişi öldü.

Arap ülkeleri arasında 80 milyon nüfusuyla en kalabalık ülke olan Mısır'da, 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimine karşı geniş çaplı gösteriler düzenleniyor.

GÖSTERİCİLER MÜZEYE SALDIRDI

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarına karşı gösteriler  sürerken yağmacılar, başkent Kahire'deki ünlü müzeye girerek, 4 bin yıllık firavunlar devrine ait iki mumyanın kafasını kopararak kaçtı.

Mısır'ın kıdemli Eski Eser Yüksek Kurulu'nun Başkanı Zeki Havas, "Güvenlik güçleri müzeyi koruyor. Başka zayiat yok" dedi.

New York Metropolitan Sanat Müzesi'nin Müdürü Thomas Campbell, "Kahire'nin 4 bin yıllık eşsiz müzesi tam manasıyla hazinedir. Onun için çok iyi korunması gerekiyor" uyarısında bulundu.

Bu arada, Mübarek'e karşı gösteriler bir haftayı doldururken ülkenin önde gelen bazı iş adamları, 10 özel jet uçağıyla ülkeden ayrıldı.

Kahire uluslararası havalimanına gelen uçaklardan İngiltere-Londra-Heahtrow bağlantılı olan, rota değiştirdi. Yarısı Mısırlı yarısı turist yaklaşık 2 bin kişi ülkeyi terk edebilmek için Kahire havalimanına akın etti.

3 BİN MAHKUM CEZAEVİNDEN KAÇTI

Mısır'da dün Kahire-İskenderiye yolundaki El Kantur el Hayriye bölgesinde bulunan cezaevlerinden 3 binin üzerinde mahkumun kaçtığı bildirildi. Bazı televizyonlar kaçan mahkumlara ateş edildiğini ve cezaevinin önünde bazı mahkumların öldürüldüğünü iddia ediyor.

Bu cezaevlerinde tutuklu bulunan 10 kadar Türkten ise haber alınamıyor. Şu ana kadar Türk mahkumların durumuyla ilgili medyada da herhangi bir haber yer almadı.

Türk Büyükelçiliği yetkilileri AA muhabirine yaptıkları açıklamada, şu an kriz durumunun söz konusu olduğunu, cezaevlerindeki Türklerle ilgili kendilerine ulaşan bir bilginin bulunmadığını belirtti.

Mısırlı yetkililerden edinilen bilgiye göre 3 gün öncesine kadar Türk mahkumların durumu iyiydi.

THY'YE AİT 2 UÇAK MISIR'A GİDECEK

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, Mısır'da yaşayan Türk vatandaşların tahliyesi için Türk Hava Yollarına ait iki uçağın sabah saatlerinde Mısır'a gönderileceğini bildirdi.

Ersoy yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'da kamu düzeninin sağlanmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu ülkede yaşayan 750 Türk vatandaşının tahliyesi için  sabah saatlerinde iki uçağın Kahire ve İskenderiye'ye gönderileceğini belirtti.

Uçaklardan birinin El Nozha diğerinin de Borg al-Arab havaalanlarında olmasının planlandığı kaydedilen açıklama şöyle:

''Başkanlığımızca Dışişleri Bakanlığı ve THY Genel Müdürlüğü ile yürütülen koordinasyon sonucunda, şu an itibarıyla Kahire ve İskenderiye'de bulunan yaklaşık 750 vatandaşımızın Mısır'dan tahliyesi gerçekleştirilecektir.''

ABD'DE YAŞAN MISIRLILAR'DAN MÜBAREK'E PROTESTO

New York'ta yaşayan Mısırlılar, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i protesto etti.

BM binasının karşısındaki Dag Hammarskjold Parkı'nda toplanan grup, Mısır'da protesto gösterileri düzenleyen soydaşlarına tam destek verdiklerini belirterek, ''Halk rejimin değişmesini istiyor'' diye  slogan attı.

New York ve New Jersey'de yaşayan Mısır asıllılar, uluslararası toplumun ve ABD yönetiminin Mısır'daki rejime değil halka destek vermesini istedi. Ellerinde Mısır bayraklarıyla Mübarek'i istifaya çağıran protestocular, ''Mübarek, git ve insanların yaşamasına izin ver'' yazılı pankart taşıdı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mısırlılar, Mübarek'in 30 yıldır başlarında olmasından usandıklarını kaydederek, Mısırlıların daha iyisini hak ettiğini ifade etti. Bazı protestocular, ABD yönetiminin Mısır halkını daha çok desteklemesini, Başkan Obama'nın daha güçlü mesajlar vermesini beklediklerini söyledi.

Gösteri sırasında Mısır'ın BM Daimi Temsilciliği ile konsolosluk binalarının önünde yoğun güvenlik önlemi alındı.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler