YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsviçre göçü sınırlamaya "hayır" dedi
İsviçre göçü sınırlamaya "hayır" dedi
01 Aralık 2014 04:52
İsviçreliler referandumda göçü sınırlayıp ülkedeki nüfus artışını engellemeye yönelik teklifi yüzde 74 oyla reddetti.

İsviçreliler, referandumda, göçü sınırlayıp ülkedeki nüfus artışını engellemeye yönelik teklifi yüzde 74 oyla reddetti.

İsviçre'de bugün gerçekleştirilen referandumda, göçü sınırlayıp ülkedeki nüfus artışını engellemeye yönelik olarak çevrecilerin sunduğu teklife halkın sadece yüzde 26'sı "evet" dedi ve böylece teklif reddedildi.

Referandumda oylanan, çevrecilerin sunduğu göçü sınırlamaya yönelik teklifteki amaç, nüfus artışını sınırlamak için göçmen sayısına limit koymak ve aile planlamasına gitmekti.

İstatistiklere göre yılda 80 binden fazla Avrupa Birliği (AB) ülkesi vatandaşı, İsviçre'ye göçüyor. Çevreciler, bir yılda gerçekleşen ülke nüfusundaki artışın binde 2'si kadar göçmenin ülkeye giriş yapmasını istiyordu. Bu da yılda yaklaşık 16 bin göçmenin ülkeye kabulü anlamına geliyordu.

İsviçre halkı, teklifin kabul edilmesi durumunda 28 AB ülkesi ile ilişkilerin olumsuz yönde etkilenmesinden çekiniyordu.

Zengin yabancılara uygulanan vergi oranlarının arttırılması

 Ülkedeki zengin yabancıların daha fazla vergi vermesine yönelik teklife ise halkın yüzde 41'i "evet" dedi ve teklif reddedildi.

Bu teklifte ise hedefte ülkedeki zengin yabancılar vardı. Teklifle zengin yabancılara uygulanan vergi oranının arttırılması isteniyordu. Teklif kabul edildiği takdirde, gelire ve mal varlığına göre vergilendirme yapılacaktı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler