YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsviçre gazetesinden çarpıcı seçim analizi
​İsviçre'de yayın yapan Aargauer Zeitung isimli gazete dünkü sayısıda Türkiye'deki seçimlerin çarpıcı bir analizini yayınladı.
İsviçre gazetesinden çarpıcı seçim analizi
06 Haziran 2015 / 15:08 Güncelleme: 06 Haziran 2015 / 15:33

Türkiye'deki seçiminlerin sadece parlamento seçiminden ibaret olmadığını yazan gazete, Erdoğan'ın ise Osmanlı'dan aldığı mirasa yöneldiğini yazdı. 

İşte İsviçre gazetesindeki o anlizin tamamı:

TÜRKİYE’DEKİ YÖN BELİRLEYİCİ SEÇİMLERİN ANALİZİ: MESELE SADECE ERDOĞAN DEĞİL

Türkiye’deki 54 milyon seçmen Pazar günü sadece yeni bir parlamento seçmeyecek. Seçimler Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği köklü sistem değişikliğinin ön kararı olacak. Savaş Bölgelerine sınırı olan önemli NATO ülkesinde siyasi düzen önümüzdeki onyıllar için değişebilir.

Erdoğan parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmek istiyor. Bunu da hükümetteki AK Parti anayasal değişiklik için gerekli çoğunluğu alırsa yapabilecek. Kritikçiler Erdoğan'ı ülkedeki tüm yetkileri üzerinde toplama ve demokratik denetleme mekanizmasını devre dışı bırakma arzusunda olmakla eleştiriyorlar. Erdoğan ve AK Parti bu suçlamaları reddediyor ve devletin gecikmiş modernleşmesinden bahsediyorlar.

Parlamenter sistemin ağır işlediğini, hızlı ve etkin karar almaya müsait olmadığını savunuyorlar. En azından toplumun bazı kesimlerinde bu sisteme bazı sempatiler bulunuyor. Çünkü ülkenin başında güçlü bir lider Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten bu yana benimseniyor. 

Erdoğan sadece kendini ve kariyerini düşünmüyor

Asıl sıkıntı ne sistem değişikliği ne de Erdoğan’ın yetki hırsı. Çok daha önemlisi: Erdoğan Türkiye’deki İslami muhafazakar kesimin hakimiyetini sürekli kılmak istiyor. Bu noktada seçmenin güç dengelerine odaklanmış durumda.

Araştırmacılara göre çoğu Türk kendini dindar olarak tanımlıyor. İlk başlarda liberaller içinde yakın olan AK Parti zamanla kararlılıkla İslami değerlere ve Türkiye’nin Osmanlı’dan aldığı mirasa yöneldi. Hristiyanların müslümanlara karşı sözde agresif tutumu sürekli dillendirilen bir konu. Erdoğan seçim kampanyası boyunca defalarca elinde Kur‘anla sahneye çıktı. Taraftarları kendisini Osmanlı'nın varisi olarak görmekte. 

AK Parti son yıllarda devlet partisine dönüştü

Erdoğan ve AK Parti ülkeye daha önce görülmemiş ekonomik büyüme ve sade vatandaşa refah getirdi. Zayıf ve kavgalı muhalefet partileri Erdoğan’a karşı koyamadılar. Aynı zamanda 2002’de iktidara geldiğinden beri AK Parti devlet partisine dönüştü.

61 yaşındaki Erdoğan henüz siyasi kariyerinin sonuna gelmedi. Fakat başkanlık sistemi ile kendi aktif siyaset hayatının çok daha ötesini şekillendirmeye çalışıyor. 2007’deki anayasa değişikliğinden bu yana Cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor. Bu da çoğunlukta olan islami muhafazakar Türkleri hakim kılıyor. Erdoğan şimdiye kadar daha çok temsili makam olan Cumhurbaşkanlığını ülkedeki yetki merkezi haline getirmek istiyor. Plan gerçekleşirse ülkenin Erdoğan’dan sonra da İslami muhafazakar birisi tarafından yönetilmesi muhtemel.  

Nasıl ki Türkiye onyıllar boyunca seküler elitler tarafından siyasette, bürokraside ve askeriyede yönlendirildiyse Pazar günkü seçimde İslami muhafazakar hakimiyetin temelini teşkil edebilir.

Erdoğan Türkiye’deki islami muhafazakar kesimin hakimiyetini sürekli kılmak istiyor.

Vay Be
 // İlyas
İsviçre gazetesinin dışarıdan gördüğünü bizim içerideki muhafazakarlar bile göremiyolar. Helal olsun İsviçre gazetesine. Gerçekten tarafsız gözle bakabilmişler. ...
06 Haziran 2015 Cumartesi 21:24
Bu savaş...!!!!
 // Muhafız
Ey Türk Milleti;Şunu herkes iyi bilsin ki, bu savaş İslam alemine, Osmanlı'nın mirasına sahip çıkanlarla, Osmanlı'nın mirasına ihanet edenlerin savaşıdır...!!!Osmanlı'nın mirasına ihanet edenlerin, Mossad'ın, CIA'in, M16'in, BND'nin taşeronlluğunu yapanların sonu mutlaka hazinle sonuçlanacaktır, Osmanlı'nın mirasına ihanet edenlerin cezasını tarihte her zaman olduğu gibi bu Türk Milleti mutlaka en ağır şekilde verecektir, bundan kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın...!!!...
06 Haziran 2015 Cumartesi 20:49
ilkkez
 // kenan dağcı
...
06 Haziran 2015 15:45
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler