YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsviçre frangı piyasaları salladı
İsviçre frangı piyasaları salladı
15 Ocak 2015 22:17
İsviçre Merkez Bankası'nın minimum kur uygulamasına son vererek mevduat faizini yüzde eksi 0,75'e düşürmesinin ardından frang dolar karşısında yüzde 13 değer kaybetti.

İsviçre Merkez Bankası, minimum kur uygulamasına son verdi ve mevduat faizini yüzde eksi 0,75'e düşürdü.

İsviçre Merkez Bankası'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, gerekli görüldüğü takdirde para politikasını etkilemek için döviz kuru piyasasında etkin olunacağı bildirildi.

İsviçre Merkez Bankası, avro başına 1,20 frank olarak tuttuğu minimum kur uygulamasına son verdi. Banka ayrıca, mevduat faiz oranını 50 baz puan düşürerek yüzde eksi 0,75'e çekti. İsviçre Merkez Bankası, 3 aylık libor faizi hedefini ise yüzde eksi 0,75 ile yüzde 0,25 aralığından yüzde eksi 0,25 ile yüzde eksi 1,25 aralığına düşürdü.

Açıklamada minimum kur uygulamasına, İsviçre frangının olağanüstü değerlendiği ve finansal piyasalar üzerindeki belirsizliğin son derece yüksek seviyeye geldiği bir dönemde son verildiği vurgulandı. Açıklamada, "Minimum döviz kuru uygulanmasına son verilmesi uygunsuz sıkı para politikası koşullarına yol açmayacak" denildi.

İşviçre Merkez Bankasının ilerde para politikasını şekillendirmek için döviz kurunu hesaba katacağı aktarılan açıklamada, bu olağandışı ve geçici önlemlerin, İsviçre ekonomisini ciddi zarardan koruduğu ve gerekirse para politikasını etkilemek için döviz kuru piyasasında etkin olunacağı kaydedildi.

Borsada kayıp yüzde 12

İsviçre Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve minimum kur uygulamasına son vermesinin ardından İsviçre borsasında tüm zamanların en büyük günlük kaybı yaşanıyor.

Güne 9.277,24 puandan başlayan SMI endeksi İsviçre Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve kur politikasında değişiklik yapmasının ardından yüzde 12,10'luk düşüşle 8.085,46 puana gerileyerek tüm zamanların en büyük günlük düşüşünü yaşadı.

Kararların ardından dolar/İsviçre Frangı paritesinde şu anda yüzde 13'ü aşan, avro/İsviçre Frangı paritesinde ise yüzde 14'ü aşan kayıplar görülüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler