YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsveç'ten flaş Suudi Arabistan kararı
İsveç'ten flaş Suudi Arabistan kararı
11 Mart 2015 00:56
İsveç, sosyal demokrat hükümetin 2005 yılında imzaladığı ve 2010 yılında merkez sağ iktidarın 5 yıllığına uzattığı "Suudi Arabistan ile Askeri İşbirliği Anlaşması"nı uzatmama kararı aldı.

İsveç'in Expressen gazetesinin haberine göre, Başbakan Stefan Löfven'in anlaşmayı uzatma isteği, ortağı Yeşiller Partisi'nin koalisyonu bozma tehdidine takıldı ve Başbakan bunun üzerine  geri atmak zorunda kaldı.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstroem'in Arap Birliği zirvesinde konuşmasının engellemesinden sonra gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen açıklama yapmayan Başbakan Löfven, bu akşam üzeri Ukrayna gezisine çıkmadan hemen önce, hükümetin ''Suudi Arabistan ile askeri anlaşmayı sonlandıyoruz'' bildirisini doğruladı.

Löfven, anlaşmanın uzaltılmamasına gerekçe olarak bu ülkedeki "insan hakları ihlallerini'' gösterdi.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Eğitim Bakanı Gustav Fridolin, askeri anlaşma uzatıldığı taktirde, koalisyonu hemen bozacaklarına dair kesin ve net ifadeler kullanmıştı.

İş çevrelerinin desteğiyle anlaşmayı uzatmak isteyen Başbakan Löfven'in, Dışişleri Bakanı Wallstroem'in Arap Birliği zirvesinde konuşmasının engellenmesinden sonra elinin zayıfladığı belirtiliyordu. 

 

AA

15:22
 // Rasim DUMAN
-Adin ne?
-Mulayim.
-Sert olsan ne yazarsin!?

İsvec'in bu karari, Suudi Arabistanin savunmasinda bir zaafiyet olusturmaz. Turkiye'nin savunma sanayii teknolojisi ve kapasitesi, olusabilecek muhtemel boslugu fazlasi ile kapatir.

Atasozu : Kotu komsu, adami mal sahibi yapar....
11 Mart 2015 15:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler