YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsveç'te yine camiye saldırı
İsveç'te yine camiye saldırı
02 Ocak 2015 23:40
İsveç'te bir cami saldırısı daha, bu kez taşlarla saldırdılar.

İsveç 1 haftadır cami ve mescitlere yapılan saldırılar ülkenin dört bir tarafında protesto edilirken, bir cami saldırısı da Jönköping şehrinden geldi.

Skillingaryd bölgesinde bulunan ve Somalilere ait olduğu belirtilen cami lokaline, kimliği belirsiz kişiler kaya taşlarla saldırdı.

Kimsenin olmadığı esnada yapılan saldırıda cami lokalinin camlarının kırıldığı ve namaz kılınan yerde 3-4 tane taş parçasının bulunduğu ifade edildi. Polis saldırı sonrası soruşturma başlatırken, cami cemaati olaydan büyük endişe duyduklarını kaydetti.

Cami kundaklama olayları protesto edildi

İsveç’te camilere yapılan saldırılar başkent Stockholm’deki İsveç Parlamentosu önünde binlerce kişi tarafından protesto edildi.
İsveç Müslümanlar Konseyi ve İsveç Genç Müslümanlar Federasyonu tarafından organize edilen gösteriye yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Göstericiler ellerinde “Camime dokuma” şeklinde pankartlar taşırken bir İsveçlinin elinde taşıdığı “Ateistim ama bugün Müslümanları destekliyorum” yazılı döviz dikkat çekti. Gösteriye Avrupalı Demokratlar Birliği, partilerin gençlik örgütleri ve STK’lar da destek verdi.

Konuşmacılar arasında bulunan İsveç’in Gana asıllı siyahi Kültür Bakanı Alice Bah, hükümet tarafından önümüzdeki günlerde İslamofobi hakkında önemli tedbirler alınacağını söyledi. Yerel Yönetimler Bakanı Ardalan Shekerabi de yaptığı konuşmada, “Bu saldırılar insanların dini özgürlüğüne yapılmış bir saldırıdır” dedi.

İsveç’teki 500 bin Müslüman’ın çatı örgütü olan İsveç İslam Federasyonu Başkanı Tahir Akan, “Kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından son haftalarda iki mescit ve bir cami saldırıya uğradı. İsveç’te yaşayan Müslümanları bu olaylar endişeye uğratıyor. Biz İsveç’in en büyük Müslüman örgütü olarak devlet bazında bazı tedbirler alacağız. Önümüzdeki hafta çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler