YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsveç’te 4 binden fazla AB vatandaşı dileniyor!
İsveç’te 4 binden fazla AB vatandaşı dileniyor!
14 Nisan 2016 16:41
İsveç televizyonu SVT’nin son yaptığı araştırmaya göre özellikle Romanya ve Bulgaristan’tan İsveç’e gelerek şehirlerde dilencilik yapan AB vatandaşı Romanların sayısının 3 bin 900 ile 4 bin 700 arasında olduğu belirlendi.

2015 yılında da yapılan araştırma ile karşılaştırıldığında dilenen roman vatandaşlarının sayısında belirgin bir artış olmadığı ortaya çıktı. İsveç Hükümeti geçtiğimiz yıl dilenciliğin önlenmesine ve Roman vatandaşların yaşam koşullarının düzeltilmesi için çalışma yapmak üzere bir eşgüdüm başkanı görevlendirmişti.

Eşgüdüm Başkanı Martin Valfridsson alınan önlemlere karşın dilenen Roman vatandaşları sayısının azalmamış olmasını ‘‘Benim değerlendirmem İsveç’te dilenmenin hala karlı olduğu yönünde. Bu karlılık devam ettiği müddetçe bu kişiler gelmeye devam edecektir’’ şeklinde değerlendirdi.

Araştırma sonuçları güneyden kuzeye ülkenin hemen kentinde dilenen Roman vatandaşlarının varlığını ortaya koyarken dilenen Roman vatandaşı sayısının Stockholm’de 750, Malmö’de 300-400, Göteborg’de de 400-500 arasında olduğu belirlendi.

Roman vatandaşları park alanlarında karavanlarda, kentlerin kenarlarında kurdukları karton barakalarda, köprü altlarında kışın soğuğunda, yazın sıcağında hijyenik olmayan koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.


DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler