YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsveçli vekilden çarpıcı ERGENEKON analizi
"Ergenekon'un yaptığı demokratik çabaları yok etmek, engellemek"
İsveçli vekilden çarpıcı ERGENEKON analizi
08 Mayıs 2009 / 10:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İsveç Meclisi'nin en büyük parti grubu Sosyal Demokratlar'dan Avrupa Parlamentosu vekilliği için aday olan Börje Vestlund, 'Ergenekon terör örgütü' ile ilgili yaptığı yorumda, bu tür yapıların, hedeflerine ulaşmak için kaos ortamları oluşturduğunu ve bunun kaygı verici bir durum olduğunu kaydetti. Cihan Haber Ajansı'na konuşan Vestlund, "İşte bunun adı terördür.


Mesela (eski ABD Başkanı George) Bush'un bazı kimseler için kullandığı terörist lafı yerinde değildi, onlar sadece bazı çılgınlardı. Ama Ergenekon gibilerin yaptığı terördür. Demokratik çabaları yok etmeye çalışmak, engellemek... Buna terörden başka bir ad verilemez." ifadelerini kullandı. İsveçli parlamenter, "Bu şekilde askeri, partilerin üzerine salmayı, kışkırtmayı Ortadoğu'daki bazı ülkelerde de görebiliyoruz." dedi.


Türkiye'nin AB üyeliği konusuna da değinen Börje Vestlund, İsveç Parlamentosu'ndaki tüm partilerin Türkiye'nin AB'ye girmesinden yana olduğunu ifade ederken, Almanya ve Fransa'yı eleştirdi. 'Almanya'nın Türkiye'ye karşı biraz emperyalist düşünce taşıdığını' kaydeden Vestlund, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mesela Türkiye'den gelen geçici işçilerle bir problem olmadı. Ne zaman ki onlara hakları verilmeye başladı, bu Almanya'nın hoşuna gitmedi. Sebeplerinin birisinin bu olduğunu düşünüyorum. Varlığı hâlâ hissediliyor. Ülkelerinde Türk işçi çalıştıran Avusturya ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde zannediyorum şöyle bir düşünce var: Türkler, yeter artık." Fransa'nın ise Türkiye'nin üyeliği ile ilgili milliyetçi bir duruş ortaya koyduğunu anlatan Börje Vestlund, "Fransa'nın tuhaf, milliyetçi bir görüşü var. Hollanda da öyle. O yüzden Türkiye'nin üyelik süreci zor olacak." ifadelerini kullandı.


Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler