YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstihbarat direktörü istifa etti
İstihbarat direktörü istifa etti
21 Mayıs 2010 08:03
Amerika Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis Blair, 28 Mayıs'tan geçerli olmak üzere görevinden istifa ettiğini resmen açıkladı

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis Blair 16 aydan beri sürdürdüğü görevinden istifa ettiğini resmen açıkladı.

Blair yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'ya 28 Mayıstan geçerli olmak üzere Ulusal Güvenlik Direktörlüğü görevinden istifa edeceğini ilettiğini bildirdi.

Blair'in istifa kararını resmen duyurmasının ardından açıklamada bulunan ABD Başkanı Barack Obama, istihbarat direktörlüğü görevinde göstermiş olduğu liderliğe müteşekkir olduğunu belirtti.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Amerikan ulusunun güvenliği konusundaki pek çok güçlüğe karşın, Blair'in yönetimi altındaki Amerikan istihbarat toplumunun övgüye değer ve etkili bir performans sergilediğini vurguladı.

Emekli amiral olan Blair, 11 Eylül terör saldırılarının ardından kurulan Ulusal İstihbarat teşkilatında başkanlık görevine getirilen 3. kişiydi.

Blair, Amerika'da daha çok, görev yaptığı süre içinde CIA Direktörü Leon Panetta ile giriştiği ağız dalaşları ve bir yolcu uçağına Noel'de bomba konulması teşebbüsünün ardından yaptığı, büyük tartışmalara neden olan yorumlarıyla tanınıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler