YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstifa için kim, ne dedi?
18 günlük gergin bekleyişin ardında gelen istifa haberi Mısırlılar'ı sevince boğarken, dünyadan da tepkiler geldi.
İstifa için kim, ne dedi?
11 Şubat 2011 / 18:46 Güncelleme: 11 Şubat 2011 / 19:45

Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifasına tepkiler gelmeye devam ediyor.

İsrail hükümetinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Mübarek'in istifasının Mısır ve komşuları için "sarsıntısız" bir geçiş sürecinin başlatmasını umduklarını belirterek, İsrail ile Mısır arasında 1979'da varılan barış anlaşmasının korunmasının gerekli olduğunu kaydetti.

Sıcak yorumlar yapmak için henüz erken olduğunu belirten İsrailli yetkili, Cumhurbaşkanı Mübarek'in gidişinin bazı İsrailli yetkililerde endişe yarattığını da sözlerine ekledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da, Mısır'da "tarihi bir gün" yaşandığını belirterek, Hüsnü Mübarek'in istifasının bu ülkeye en kısa sürede demokrasinin gelmesini sağlayacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Cumhurbaşkanı Mübarek'in istifasını "tarihi bir değişim" olarak niteledi. 

Arap Birliği Genel sekreteri Amr Musa da, Mısır'daki değişimi "Beyaz Devrim" olarak niteleyerek, "Ulusal bir uzlaşmanın oluşturulmasını sabırsızlıkla bekliyorum" dedi. 

Öte yandan İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Mübarek'in bu ülkedeki olası malvarlıklarının belirlenerek dondurulacağını açıkladı.

HALK, MÜBAREK'İN GİDİŞİNİ HAVAİ FİŞEKLERLE KUTLADI

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifası tüm ülkede kutlanıyor.

Başkente Kahire'nin yanı sıra ikinci büyük kent İskenderiye'de de halk Mübarek'in gidişini havai fişeklerle kutladı, şehir merkezlerinde konvoylar oluşturan halk "Başardık" sloganları attı. 18 günlük gergin bekleyişin yerini sevince bırakmasının ardından Kahire'nin diğer yerlerinde de gösteri yapan protestocular da kutlamalara katılmak için Tahrir meydanına akın etti.

Uluslararası medya kuruluşları Mübarek'in istifasını flaş haber olarak geçerken, Mısır'da istifasının ardından Mübarek'in ülkeyi terkedip terketmeyeceği ve konumunun ne olacağı tartışılmaya başlandı.

Mısır'ın devlet televizyonu Nil TV ve Egypt Radyo TV Union 1 (Ertu1) da, süreçle ilgili ordu ve sivil yetkililerden bazı önemli açıklamaların gelebileceğini duyurdu.

KABİNE FESHEDİLECEK İDDİASI

Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin, parlamentoyu, kabineyi feshedeceği ve ülkenin Yüksek Anayasa Mahkemesi Başkanı ile yönetileceği öne sürüldü.

Haberi veren El Arabiye televizyonu, ordunun bu konuda bir açıklama yapmasının beklendiğini kaydetti. 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler