YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte tren faciasının sebebi
İşte tren faciasının sebebi
25 Temmuz 2013 13:54
İspanya'nın Galisya bölgesinde meydana gelen ve 78 kişinin ölümüne sebep olan feci tren kazasında, makinistin telefon konuşmaları basına yansıdı.

Kazanın hemen ardından Galisya Özerk Hükümeti delegesi Samuel Juarez'le irtibata geçen makinist, Santiago istasyonu yakınlarında saatte 80 kilometre gitmesi gereken yerde 190 kilometre hızla gittiğini söylüyor.

Sırtının ağrıdığını ve kabinden çıkamadığını belirten makinist, "Biz insanız! Biz insanız" ifadelerini tekrarlıyor ve "Umarım ölü yoktur çünkü sorumlu ben olurum." diyor.

Trenin iki makinisti de yaralı olarak kurtulurken, bir makinistin olayın şaşkınlığıyla sürekli, "Raydan çıkardım, ne yapacağım, ben ne yapacağım." sözlerini tekrarladığı kaydedilmişti. İddialara göre, Madrid-Ferrol seferi yapan tren 5 dakika gecikmeyle gidiyordu.

247 yolcunun bulunduğu tren kazasında, son açıklamalara göre, 78 insan hayatını kaybetti ve 143 kişi de yaralı olarak kurtuldu.

Martin adlı görgü tanığı, kaza sırasında deprem olduğunu sandığını, koşup geldiğinde ise acı olaya şahitlik ettiğini ve yaralılara yardıma koştuğunu söyledi.

Maria Teresa Ramos ise gök gürültüsüne benzer bir ses duyduğunu belirterek, "Alevler ve duman gördük. Kızlarım, trene bir şeyler olduğunu söylediler. Buraya geldiğimde ise yerde yatan birçok insan gördüm." diyerek şahit olduğu manzarayı anlattı.

Sabah saatlerinde olay yerine gelen İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, yetkililerden bilgi aldı.

Bu arada, Galisya Özerk Yönetimi kazadan dolayı 7 gün resmi yas ilan edildiğini açıkladı.

İspanya'da bundan önceki en büyük tren kazası 1972'de meydana gelmişti. Bu kazada 86 kişi ölmüş, 112'si de yaralanmıştı.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler