YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Suriye'ye yaptırımlar...
İşte Suriye'ye yaptırımlar...
01 Aralık 2011 07:39
Türkiye, şiddet politikasını sürdüren Suriye konusunda somut adım attı...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’ye yönelik bir dizi yaptırım açıkladı. Arap Birliği’nin ardından Türkiye’nin açıkladığı yaptırımlar, Şam yönetimi üzerindeki baskıyı artırdı.Davutoğlu, Suriye yönetiminin kendisine tanınan fırsatları heba ettiğini belirterek yolun sonuna geldiğini söyledi. Türkiye’nin Suriye konusunda gizli gündemi olmadığını belirten Davutoğlu, “Suriye’de halkıyla barışık meşru bir yönetim işbaşına gelene kadar Yüksek Düzeyli Stratejik işbirliğimekanizması askıya alınmıştır” dedi.

İLAVE TEDBİRLER OLABİLİR

Önlemlerin Suriye halkını olumsuz etkilememesi için diğer ülkelerin dışişleri bakanları ile titiz bir çalışma yürüttüklerini vurgulayanDavutoğlu Suriye yönetiminin tutumuna göre ilave tedbirler alınabileceğini kaydetti.

ŞİDDET SONA ERMELİ

Suriye halkının günlük hayatında zorluk çekmemesi için her türlü önlemi alacaklarının altını çizen Davutoğlu, “Temennimiz Suriye yönetiminin girdiği çıkmaz sokaktan tek kurtuluş yolunun, bir an önce halkın meşru taleplerini tamolarak uygulamak olduğunu idrak etmesi, sivil halka yönelik şiddet ve baskı politikalarına son vermesidir” ifadelerini kullandı. Suriye yönetimine yönelik alınan tedbirlerin kaçınılmaz olduğunu anlatan Davutoğlu Suriye’nin üstünde bölgesel ve uluslararası baskının artırılmasının zorunlu hale geldiğini vurguladı.

İŞTE TÜRKİYE'NİN ÖNLEM PAKETİ

1- Suriye’de halkıyla barışık meşru bir yönetim işbaşına gelene kadar Yüksek Düzeyli Stratejik işbirliği Konseyi mekanizmasının askıya alınması.

2- Suriye’de temel liderlik kadrosu mensubu olup, haklarında halka karşı şiddete ve hukuk dışı yöntemlere başvurduklarına dair iddialar bulunan bazı yetkililere seyahat yasağı konulması ve bu kişilerin ülkemizdekimal varlıklarının dondurulması. Suriye rejiminin kuvvetli destekçisi konumundaki bazı işadamlarına da benzer tedbirlerin getirilmesi.

3- Suriye ordusuna her türlü silah ve askeri malzemenin satış ve tedarikinin durdurulması.

4- Türkiye toprakları, hava sahası ve karasuları kullanılmak suretiyle üçüncü ülkelerden Suriye’ye silah ve askeri malzeme transferi yapılmasının uluslararası hukuka uygun olarak engellenmesi.

5- Suriye Merkez Bankası ile ilişkilerin durdurulması.

6- Suriye hükümetinin Türkiye’deki finansal mal varlıklarının dondurulması.

7- Suriye hükümeti ile kredi ilişkilerinin durdurulması.

8- Mevcut işlemler hariç Suriye Ticaret Bankası ile işlemlerin durdurulması.

9- Suriye’deki altyapı projelerinin finansmanı için imzalanan Eximbank kredi anlaşmasının askıya alınması (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler