YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İşte şimdi yaktım çıranızı"
Angela Merkel, Almanya'da seçimlerden sonra Erdoğan'ı aradı ve...
"İşte şimdi yaktım çıranızı"
30 Eylül 2009 / 12:13 Güncelleme: 30 Eylül 2009 / 12:19

Angela Merkel, seçim sonuçlarının ardından dün Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ı arayarak, "İşte şimdi yaktım çıranızı" mesajını verdi.

Telegraph gazetesinin haberine göre Merkel, Erdoğan'a telefon ederek Türkiye'ye muhalefeti artıracağı uyarısında bulundu, "Almanya'nın dış politikasını yeniden şekillendiriyorum" dedi.

Telegraph: Bu telefon konuşmasının ardından Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılma umutları tükenmiş bir görüntü arz ediyor.

Daily Telegraph gazetesi, seçimlerden galip çıkan ve liberal eğilimli Hür Demokratlar ile koalisyona hazırlanan Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığını duyurdu. Gazeteye göre Merkel bu görüşmede Erdoğan'a, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine yönelik muhalefeti arttıracakları uyarısında bulundu. Haberde öne çıkan satırlar şöyle:

Almanya dün gece Türkiye'ye, Avrupa Birliği üyeliğine açık muhalefet konusunda Fransa ve İtalya'ya katılmaya hazırlandığı uyarısında bulundu. Bu uyarının ardından Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılma umutları, neredeyse tükenmiş bir görüntü arz ediyor. Gerek Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokratlar, gerekse koalisyon müzakereleri yürüttükleri Hür Demokratlar, 71 milyonluk nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmasına karşı. Hristiyan Demokratların muhalefeti kültürel gerekçelere dayanıyor. Hür Demokratların lideri olan ve yeni hükümette dışişleri bakanı olması beklenen Guido Westerwelle ise, Türk ekonomisinin Avrupa standartlarının çok altında olduğunu, bunun diğer üyeler ile entegrasyonu zorlaştıracağını dile getirdi. Merkel dün Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, Almanya'nın dış politikasının gözden geçirildiğini bildirdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olması yerine, imtiyazlı ortaklıktan yana olduğu biliniyor. Ancak geçtiğimiz dört yılda iktidar ortağı olan Sosyal Demokratlar, Merkel'in bu görüşünü Almanya'nın resmi politikası haline getirmesini önlemişti. Merkel'in yeni koalisyon ortağı olması ve dışişleri bakanlığını alması beklenen Hür Demokrat Parti ise, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik için henüz hazır olmadığını savunuyor. Parti ucu açık müzakere sürecinin de sürmesinden yana. Almanya'da bazı uzmanlar, ülkede merkez sağ bir hükümet kurulsa bile, Avrupa Birliği'nin dört yıl içinde Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili bir karar zaten almayacağına dikkat çekiyor.

Almanya İçişleri Bakanı: Türkler'e sesleniyorum... Kızlarınızı Anadolu'da olduğu gibi eğitebileceğinizi düşünemezsiniz...

Bakanın, "Türk toplumu bölünmüş durumda. Eğitim ve evlilik konusunda önyargılar var" sözleri ise Anadolu Ajansı tarafından iptal edilerek metinden daha sonra çıkarıldı.

Vatan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler