YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Rusya ve Esed'in Halep planı
Suriye muhalefetinin yardım yolunu kesen Esed ve müttefikleri, dün sabah da Lazkiye’nin Türkiye sınırındaki köylerini bombaladı. Amaç İdlib’i ele geçirip Halep’i tam kuşatma altına almak.
İşte Rusya ve Esed'in Halep planı
05 Şubat 2016 / 08:20 Güncelleme: 05 Şubat 2016 / 09:00

Rusya’nın hava saldırıları, İran’ın milis desteğiyle ilerleyişine devam eden Esad rejimi, Nubul ve Zehra köylerini ele geçirerek muhaliflerin yardım yolunu kesmesinin ardından gözünü İdlib’e dikti.

Rejimin, İdlib’i de ele geçirerek muhaliflerin başkenti konumundaki Halep’i düşürüp 25 Şubat’a ertelenen Cenevre görüşmeleri öncesi Suriye muhalefetine son darbeyi vurmayı planlıyor.

Esed güçleri aynı zamanda Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı ve Cebel Ekrad bölgelerine yoğun top ve füze atışı yapıyor.

PYD DE DAHİL

BM öncülüğünde gerçekleşen ve muhaliflerin şartlarını yerine getirmeyen Esed rejimi ile gittikçe artan Rus saldırıları nedeniyle sonuç alınamayıp ertelenen müzakereler öncesi korkunç bir plan yapılıyor.

Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah ittifakı bölgede muhalifleri aciz bırakmak ve talepte bulunamayacak hale getirmek için birçok noktadan aynı anda saldırıyor.

Halep’i kuşatma altına alan ittifak Lazkiye’den İdlib ve Halep koridorunda ilerleyerek muhalifleri bir alanda sıkıştırmak istiyor. Bu sırada Afrin’in doğusundan da terör örgütü PYD’nin muhaliflerin elinde bulunan Azez’e oradan da Cerablus’a ilerletilmesi isteniyor.

Esed, Rusya, İran ve Hizbullah ittifakı dün Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı ve Cebel Ekrad bölgelerine saldırdı. Bölgeyi yoğun top ve füze atışı yapan Esed güçleri Kelez ve Kuruca köyleriyle Cebel Ekrad’daki stratejik bir yol ve bir kamp bulunduran Obin köyünü hedef aldı. Halep’te de Rus saldırıları nedeniyle aralarında kadın ve çocukların da olduğu 25 sivil öldü, 60 kişi de yaralandı.

Öte yandan, Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri’nin yaptığı açıklamaya göre, Esed rejiminin 5 komutanı ve terör örgütü PYD komutanları Afrin’in kuzeybatı mahallerinde görüldü. Muhaliflerin kıskaca alınmasını fırsat bilen terör örgütü PYD, Azez- Cerablus hatttına saldırarak hem muhalefeti zayıflatmak hem de sözde kantonları birleştirmek istiyor.

PROJE BELLi: YA BEN YA DAEŞ

Cenevre’de görüşmelerin başladığı hafta Suriye rejimi 4 yıldır ele geçirmek istediği Nubul, Zehra ve Başköy’e ulaşarak muhaliflerin ülkenin Kuzey kırsalı ve Türkiye ile bağlantısını kesti. Sadece Pazartesi ve Salı, Rusya bölgeye 270’den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi.

Halep’in izole edilmesi ve ikmal yollarının kapanması ile İdlib ve Hama’daki muhalif unsurlar da izole edilmiş oldu. Tam kuşatma sonrası muhalif bölgelere gıda ambargosu uygulanacak ve kontrol edilebilir hale gelecekler.

Lazkiye kırsalından hareket eden rejim Halep’in Babus Selam sınır kapısı ile olan bağını kesmeye odaklandı. Rejim Halep’i ele geçirdikten sonra muhalifler zayıflayacak ve dünya kamuoyuna “ya ben ya DAEŞ” diyecek.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler