YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Obama'nın Suudi Arabistan ziyaretinin arka planı
Diplomasi kaynaklarına göre ABD Başkanı’nın Suudi Arabistan ziyaretinin perde arkasında ‘Şii blok’ kurma hedefi var. Obama Kral Selman’ı ikna etmek ve Türkiye ile ortak hedeflerinden uzaklaştırmak istiyor.
İşte Obama'nın Suudi Arabistan ziyaretinin arka planı
22 Nisan 2016 / 07:42 Güncelleme: 22 Nisan 2016 / 07:50

ABD Başkanı Barack Obama, Körfez Ülkeleri Komitesi (KİK) toplantısı için gittiği Riyad Havalimanı’nda önceki gün sadece vali tarafından karşılanarak Kral Selman’dan net bir mesaj aldı. Peki, Obama bugünlerde neden Suudi Arabistan’a gitti ve ABD ne talep ediyor?

İKNA İMKANSIZ

Obama, resmi açıklamalara göre hem KİK hem de ABD bankalarındaki 700 milyar dolarlık Suudi sermayesinin ülkesini terk etme riskine ilişkin görüşmeler kapsamında ziyarette bulundu.

Diplomasi kaynaklarına göre ise işin perde arkasında, İslam Ordusu, Irak’ın Musul kenti ile Suriye’nin Halep ve Cerablus şehirlerinin akıbeti ve Sünni blok arasına Şii set kurma var.

Suudi Arabistan ve Türkiye; İİT, İslam Ordusu ve Serbest Ticaret Anlaşmaları ile stratejik ortaklık yolunda ilerlerken, Türkiye’yi ikna edemeyen ABD Halep, Cerablus ve Musul’un akıbeti konusunda Kral Selman’ın kapısını çalıyor.

Türkiye ve Suudi Arabistan, Özgür Suriye Ordusu’nun Suriye’nin resmi muhalefeti olduğuna dikkat çekiyor ve DAEŞ’in elinde bulunan Musul, Halep ve Cerablus’un bir oldu bittiyle Şii yönetimlere ya da PKK/PYD kontrolüne bırakılmasına karşı çıkıyor.

‘Gölge CIA’ olarak bilinen Stratfor’un yayımladığı ‘Şii-Sünni haritası’, küresel üst akıldaki yeni Ortadoğu sınırlarını da açıklıyor. Planlar uygulanabilirse; İran, Irak, Suriye’de Basra Körfezi’nden Akdeniz’e uzanan bir ‘Şii Kuşak’ oluşturmuş olacak.

ZAMAN DETAYI

‘Stratejik müttefik ABD’, Türkiye ve Suudi Arabistan arasına neden bir Şii kuşağı oluşturmak istiyor?

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi ve Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, bölgede yaşanan sorunların pek çoğunun yanıtın da bu soruda olduğunu düşünüyor:

“İslam Ordusu veya İslam polisi gibi kararlar, ‘saf dışı edilme’ korkusu yaşayan ABD ve küresel sistemi rahatsız etti. ‘Türkiye ve Suudi Arabistan’da eksen kayması’ haberlerinin nedeni bu. Eksen kayarsa, Batı’nın da zemini kayıyor.

Obama’nın ziyaretinin, Halep ve Musul’u DAEŞ’ten temizlemek için yapılması planlanan büyük operasyondan önce olması da dikkat çekici. ABD ve Rusya, Sünni İslam dünyası ile Türkiye arasına, adeta bir Çin Seddi örüyor. Amaç, İran’daki Şii hattını Musul ve Halep üzerinden Akdeniz’e kadar ulaştırmak ve Türkiye’nin güneyiyle bağlantısını kesmek. ABD ve Batı, bir ayağı topal Türkiye ister ki söylediklerinden çıkmasın.”

 

STAR

 // ERTUGRUL
Kafirleri dost edinmeyiniz biz bu serefsiz gavurlarin dostlugunu istemiyoruz.......
25 Nisan 2016 09:10
 // Seyit DAĞISTANLI (Yalnız Kurt)
Asla Devletimız Suriye politikasında zerre kadar taviz vermemeli emperyalist güçlere bizim komşularımızda ve topraklarımızda ilerde telafisi mümkün olmayan güvenlik zaafiyetine yol açacak Filistin misali topraklarımızda zulümlere kapı aralayacak dış güçlerin oluşturulacağı hertürlü örgütleri veya piyon devletciklere geçit verilmemeli bu konuda Devletimiz hertürlü güvenliğini en üst seviyeye çıkarmalı hiçbir devlete boyun eğmemeli dijorum...
22 Nisan 2016 10:00
 // Gurbetçi
Ey Amerika uyan eski günler arkada kaldı. Senin adamların bu islam ülkeleri yönetmiyor artık....
22 Nisan 2016 09:13
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler