YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Mursi'ye ihanet eden adam!
Mısır'da Cumhurbaşkanı Mursi'nin 3 Temmuz darbesini engellemek için bir hafta önce harekete geçtiği ortaya çıktı.
İşte Mursi'ye ihanet eden adam!
10 Ekim 2013 / 19:17 Güncelleme: 10 Ekim 2013 / 22:26

Mursi, Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Zeki'ye Savunma Bakanı Sisi ve İçişleri Bakanı İbrahim'i tutuklamasını emretti. Ancak Zeki, ihanet etti.

26 Haziran'da 'Ulusa Sesleniş Konuşması' yapan Mısır'ın ilk sivil Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 30 Haziran'daki kitlesel gösterilerden önce darbeyi engelleme planının Cumhuriyet Muhafızları Komutanı General Muhammed Zeki tarafından deşifre edildiği ortaya çıktı. Ülkenin Rasd Haber Ajansı'nda geçen habere göre, Mursi 30 Haziran gösterilerinden önce darbeye engel olmak için, Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Zeki'ye Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah El-Sisi ile İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in tutuklanmasını emretmiş. Ancak Zeki, Mursi'yi Sisi'ye gammazlamış.

Tutuklama listesi

Eski milletvekillerinden Mustafa Bakri'ye dayandırılan haberde, 'Muhammed Zeki, darbe planı yapan Sisi ve İbrahim'i tutuklamak isteyen Mursi'nin niyetini hemen Sisi'ye ulaştırdı. Böylece plan başarıya ulaşmadı' denildi.

Diğer yandan Amrikan CBC televizyonuna da konuşan Bakri, Mursi'nin 26 Haziran'da yaptığı konuşmanın hemen ardından General Zeki'ye talimat verdiğini söyledi. Bakri'ye göre Mursi, Sisi ve İbrahim dışında Silahlı Kuvvetler Başkanı General Sıdkı Sabha ile darbede önemli rol oynayan Temerrüd Hareketi sorumluları, basın kurumlarına bağlı birkaç kişi ile emniyet mensubu bazı kişilerin de tutuklamasını emretti. Bu iddia, bazı yorumcularca Mursi'nin geliyorum diyen darbeye karşı hiç bir şey yapmadan beklediği yönündeki görüşleri çürütmesi açısından dikkat çekici bulunuyor.

Af Örgütü'nden uyarı

Bu arada, Uluslararası Af Örgütü'nün Almanya Şubesi Genel Sekreteri Selmin Çalışkan, Mısır'da Hüsnü Mübarek dönemindeki gibi insan hakları ihlallerinin yaşandığını belirterek, 'Mübarek dönemine bakıldığında hiçbir fark yok' ifadesini kullandı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi yasaklanmasının kaldırılarak yeni anayasanın yapımına dahil edilmesi gerektiğini belirten Çalışkan, 'Mısır'da geçici hükümet, Müslüman Kardeşler'i yok etmek istiyor' ifadesini kullandı.

Muhammed Mursi'nin Kalkınma Danışmanı Hüseyin Kazzaz Türkiye'nin ülkesindeki darbe karşısındaki tutumunun, dünyaya örnek olduğunu söyledi.

 

YENİ ŞAFAK

19:28
 // Rızvan
Mursi çok büyük hatalar yaptı, en başından bütün eski rejim kalıntılarını temizlemeliydi ama o onlarla anlaşma yolunu seçti ve sonuç ortada maalesef......
10 Ekim 2013 19:28
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler