YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Mursi'nin aylar sonraki ilk görüntüsü!
Mısır’ın devrik lideri Muhammed Mursi’nin tutuklandıktan sonraki ilk görüntüleri yayınlandı.
İşte Mursi'nin aylar sonraki ilk görüntüsü!
04 Kasım 2013 / 15:59 Güncelleme: 04 Kasım 2013 / 16:49

Nerede ve ne zaman çekildiği belirtilmeyen ve Mursi’nin bugün görülen duruşması öncesi yayınlanan görüntülerde Mursi, Mısır’ın meşru cumhurbaşkanının kendisi olduğunu söylüyor.

Muhammed Mursi, “Bu yaptıkları büyük bir suçtur, meşru cumhurbaşkanı benim. Bu darbenin getirdiği sonuçları görüyorsunuz, bu bir oyundur, büyük saçmalıktır. Mısır eski günlerine ne zaman döner bilmiyorum. Rabia Meydanında yaşanan olaylara İsrail sevindi mi üzüldü mü bilmiyorum ama Mısır’ın bu durumu İsrail’in işine geliyor” şeklinde konuştu.

 

Mursi'nin mahkeme görüntüleri

Mısır’da askerin yönetime el koymasının ardından tutuklanan ve 4 ay sonra bugün hakim karşısına çıkan devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme görüntüleri devlet televizyonu tarafından yayınlandı. 

Görüntülerde duruşmanın yapıldığı Polis Akademi’ne helikopterle getirildikten sonra minibüsle binadan içeri giren Mursi’nin üzerinde takım elbise olduğu görülüyor. Mursi’nin beyaz kıyafetli mahkum elbisesi giymeyi reddetmesi nedeniyle duruşmanın 2 saat gecikmeli başladığı bildirilmişti. Görüntülerde ayrıca diğer yargılanan ve beyaz kıyafet giyen Müslüman Kardeşler üyelerinin ‘Rabia’ işareti yaparak Mursi’ye destek verdikleri görülüyor. Ayrıca avukatların ve salonda bulunan tutuklu yakınlarının protesto ettikleri ve ‘Rabia’ işareti yaptıkları görülüyor. Yetkililer, Mursi’nin, duruşmada, mahkemenin meşruiyetini reddettiğini ve kendisinin halen Mısır’ın meşru cumhurbaşkanı olduğunu söylediğini açıkladı.

Davaya ilişkin evrakların incelenmesi için 8 Ocak 2014 tarihine ertelenen duruşmada Mursi, şiddet olaylarını kışkırtma ve cinayete teşvik ile suçlanıyor. Suçlamaların nedeni, Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Sarayı dışındaki gösterilerde 10 kişinin hayatını kaybetmesi.


İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler