YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Maliki'nin sır gibi sakladığı gerçek
İşte Maliki'nin sır gibi sakladığı gerçek
18 Haziran 2014 20:30
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin Saddam'ın oğlu Uday Hüseyin'e benzeyen oğlu Ahmed Maliki sır gibi saklanıyor.

Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin oğlu Ahmed Maliki, Saddam’ın oğlu Uday Hüseyin’e benzetiliyor. Maliki oğlunu bir sır gibi saklıyor. Ahmed Maliki’nin medyaya yansıyan birkaç kare fotoğrafı var. O fotoğrafların da kesin olarak Maliki’nin oğluna ait olup olmadığı bilinmiyor.

Ahmed El Maliki, Irak Başbakanı'nın oğlu

Hakkında bilinenler kısıtlı. 20’li yaşların sonunda olduğu sanılıyor. Arap medyasında çıkan haberlere göre gece hayatına meraklı, sık sık sevgili değiştiriyor. Bununla birlikte iş dünyasında da iddialı bir isim. Özellikle Irak’ın Washington Büyükelçiliği üzerinden ticaret yaptığı iddiası gündemde.

Irak’ta çok sıkı korunan bir cezaevinin yönetiminin de Ahmed el Maliki’ye ait olduğu söyleniyor.

Ahmet el Maliki’nin hakkındaki en net bilgi ise lakabıyla ilgili. Yakın çevresi tarafından Hamudi olarak çağrılıyor.

Nuri Maliki, Saddam döneminde Suriye’de sürgünde olduğu için oğlu Ahmed’in çocukluğu Suriye’de geçmiş.

Babası Başbakan olduktan sonra Bağdat’a yerleşmiş. Green Zone olarak bilinen Amerikan askeri karargahının da içinde bulunduğu ve çok sıkı korunan Bağdat’taki Yeşil Bölge içerisinde bir ofisinin olduğu biliniyor.

Ticaretin yanı sıra askeri konulara da meraklı olduğu söyleniyor. El Arabiya televizyonunun yayınladığı habere göre Ahmet el Maliki Irak Ordusu içerisinde bazı birliklere hükmediyor.

Saddamın oğluna benziyor

Uday Hüseyin ile bir çok yönü benzeşen Ahmet el Maliki’nin Uday’dan en büyük farkı ise medya önünde bulunmaması.

Iraklılar, Nuri Maliki’nin basına bu konuda yasak koyduğunu ve oğlunun hiçbir televizyon veya gazeteye çıkmasını istemediğini söylüyorlar. Hatta bazı yabancı magazin dergilerinin Ahmed el Maliki’yle röportaj yapmak istedikleri ancak kendilerine ret cevabı verildiği biliniyor.

Ahmed Maliki Irak dışında genellikle ticaret için Almanya ve Rusya’ya seyahat ediyor. Ayrıca Bağdat’taki Başbakanlık ofisinde resmi görevi var. Hatta bu görevi nedeniyle Irak’ta siyasi ve iş çevresinde bazı dedikodular çıkmış. Özellikle Başbakan’a yanaşmak isteyen batık işadamlarının Ahmed Maliki’yi kullanmaya çalıştıkları iddia ediliyor.

Maliki'den oğluna yayın yasağı

Irak Başbakanı Nuri Maliki oğluyla ilgili bugüne kadar çok az konuşmuş. O röportajlardan birini geçtiğimiz aylarda Irak Televizyonuna verdi, konu oğlunun iş çevresiyle aralarında çıkan dedikodulara gelince Maliki, “Ahmed’in en büyük şanssızlığı benim oğlum olmasıdır” diyor ve oğlu hakkındaki dedikoduları bertaraf ediyor.

Ahmet Maliki hakkında konuşan Iraklıların çoğu röportajlarında isim vermiyor. İsmini kullanan iddia sahiplerinden biri Musullu bir politik analizci olan Macit Raşit El Nuami. Nuami, El Arabiya Televizyonuna verdiği röportajda, Ahmed’in babasının yanında resmi görevli olarak çalıştığını söylüyor ayrıca Maliki’nin tüm ticari işlerini oğlunun yürüttüğünü söylüyor.

Oğlu, Maliki'nin sağ kolu

Nuami, “Maliki iktidarının devamlılığı için çok paraya ihtiyacı olduğunu biliyor, bugün İran’a bağımlı ancak bu sonsuza kadar devam etmez o yüzden oğlu onun sağ kolu ve kirli işlerde oğlunu kullanıyor” diyor.

İddialar bununla sınırlı değil. Ahmed Maliki’nin Ortadoğu’da özellikle Irak dışında çok ciddi bir parayı kontrol ettiği de iddia ediliyor.

Musullu gazeteci Raşit el Nuami ayrıca Saddam’ın oğulları Uday ve Kusay ile kıyaslandığı zaman Ahmed Maliki’nin çok daha sevecen biri olduğunu belirtiyor, “Uday ve Kusay sokakta insan infaz ederlerdi, Ahmed bu konuda çok farklı biri, saldırgan değil aksine dost canlısı” diye konuşuyor.

Ancak günden güne Ahmet Maliki’nin güçlendiğine dikkat çeken Iraklı gazeteci, “etrafında yüzlerce insan var, hepsi ona saygı gösteriyor, gücü her geçen gün artıyor, böyle olunca kendisini yavaş yavaş bir sultan gibi görmeye başladı” diyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler