YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte kabul edilen 4 isteğimiz
İşte kabul edilen 4 isteğimiz
20 Kasım 2010 08:38
Türkiye'ye konuşlandırılması düşünülen füze savunma sistemi konusunda 28 NATO üyesi uzlaştı. Tehdit olarak İran ve Rusya'nın adı verilmezken Türkiye'nin 4 talebi de kabul edildi.

Türkiye'ye konuşlandırılması düşünülen füze savunma sistemi konusunda 28 NATO üyesi uzlaştı.

NATO devlet ve hükümet başkanları, İt-tifak'ın gelecek 10-15 yılını şekillendirecek yeni stratejik konsepti onayladı. NATO devlet ve hükümet başkanları, İttifa-k'ın gelecek 10-15 yılını şekillendirecek yeni stratejik konsepti onayladı.NATO'nun 21'inci yüzyıldaki rolünü tanımlayan belgede, füze savunma sistemi kapsamında Türkiye'nin talepleri karşılandı.

"Halklarımızı ve topraklarımızı balistik füze saldırılarından koruma kapasitesi geliştirmek, kolektif savunmamızın temel unsurudur" denilen belgede, bunun, İttifak'ın güvenliğinin bölünmezliği ilkesine katkı yapacağı vurgulandı.Belgede, Rusya, füze savunma sisteminde NATO'yla iş birliğine davet edildi.

Anlaşmazlıklar aşıldı

Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinde Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül temsil etti. Çeşitli ülkelerde hayatını kaybeden NATO'nun askeri personeli için 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan zirvenin açılış konuşmasını NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen yaptı.

Rasmussen, toplantının başlangıcında NATO'nun Avrupa'yı tehdit eden saldırılara karşı savunma gücünü arttıracak kararların alınacağını umduğunu ifade etti. Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado da kararın alınmasından önce NATO zirvesinin "stratejik konseptin kabul edilmesi yönünde büyük bir uzlaşı olduğunu" söyledi.

Amado, NATO'nun 10-15 yıllık geleceğinin belirleneceği yeni stratejik konseptin kabul edileceğine inandığını kaydetti. NATO'nun Avrupa'da kurmak istediği füze savuma sistemi konusunda Almanya ve Fransa arasın daki anlaşmazlık da aşıldı. Ardından Türkiye'nin 4 konudaki talepleri zirvede kabul edildi ve tarihi anlaşma sağlandı

Dışişleri memnun

NATO'nun 10-15 yıllık gele ceğine şekil verecek "stratejik konsept"in onaylanması, Dı şişleri Bakanlığında memnu niyetle karşılandı. NATO'nun onayladığı "stratejik konsept" metinini değerlendiren diplo matik kaynaklar, "İstediğimiz unsurların tamamı içeride var" açıklamasında bulundu.

Alman bilgilerde, NATO'nun Avrupa'da füze savunma sistemi kurmasıyla ilgili "hiçbir ülkenin hedef gösterilmemesi", "tüm müttefikleri kapsaması", "mali denge getirilmesi" ve "güvenliğin bölünmezliği", önemli başlıklar olarak gösterildi.

4 talebimiz de kabul edildi

Füze Savunma Sistemi'nin, Türkiye'nin ve bütün NATO ülkelerinin tamamını koruması konusunda anlaşma sağlandı. Sistemin kurulmasına yönelik bir tehdit de tanımlanmadı. Ne İran ne de Rusya'nın adı verilmedi. Üye ülkelerden herhangi birine yönelik tehdit ortaya çıktığında sistemin devreye gireceği vurgulandı.

Türkiye'nin önemli şartlarından biri olan 'sistemin komuta kademesinde karara ortak olma' talebi de makul karşılandı. Sistemin kurulmasında ortaya çıkacak maliyetin paylaşılması maddesi de kabul edildi. Böylece Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki heyet, Türkiye'nin tüm taleplerini tarihi zirvede kabul ettirmiş oldu.

Obama'dan Gül'e özel ilgi

Zirvede ABD Başkanı Obama'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün koluna giderek bir kenarda 3-4 dakika süren bir görüşme yapması dikkat çekti.

Portekiz basınında yer alan haberlerde, NATO zirvesinin 'tarihi' olduğu belirtilerek, zirvenin başaktörleri arasında Gül de gösterildi. Yapılan yorumda, 'Abdullah Gül, NATO içinde çok özel olan bir ülkeyi temsil ediyor. Doğu ve Batı arasında bulunan Türkiye, her geçen güç bölgesinde çok daha önemli bir rol üstleniyor ve böylece adaylığını daha ciddiye al'' ması için AB'ye baskı yapıyor." denildi.

Bugün

sevinç duyanlar...
 // ibrahim çelikoğlu
Haberde "isteklerimiz kabul edildi"derken neyin kabul edildiğini bilmiyoruz.Rampaları Türk'lere teslim ediyorlarsa;İyi.Etmiyorlarsa; İşgal edecekleri belli......
20 Kasım 2010 17:37
zem?heri
 // ali
ben şahsen fuze kalkanını tma olarak ne amaçla yapıldığını kime ne faydasının olacağını turkiyenin karının ne olacağı turkiyenin sınırları içindeki fuzelerin kullanım yetkisi sadece turkiyedemi olacak bunları şahsen bir açıklık getirilmedi ve bunu gibi daha bir suru soru var bunlar neen açık bir şekilde anlatılmıyor kullanım yetkisi turkiyede değilse bu turkiye için bir tehdit unsuru oluşturmazmı ? saygılarımla...
20 Kasım 2010 12:55
NİÇİN YER TÜRKİYE ?
 // BATUHAN
Sn.Hükümet yetkilileri; Yer olarak niçin Türkiye ? Atılan nükleer füze vurulunca bizim tepemize mi dökülecek onlar korkuyor da sen niçin korkuyorsun ? Bu oyuna niçin geliyorsunuz ? Orta doğuda petrol hortumları birilerine ebediyen aksın israilde hiç sıkıntı görmeden öldürmeye devam mı etsin ? Çekiç güç, incirlik, BM, NATO'nun kimin hizmetinde olduğunu Afganistan ve Irakta gördün tekrar bu füze savunmasını niçin kabul ediyorsun ? AKP bu rampa seni bitirir...
20 Kasım 2010 09:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler