YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte İsrail'in korkunç planı
İşte İsrail'in korkunç planı
02 Haziran 2010 09:24
İsrail'in, Mavi Marmara gemisiyle ilgili dehşete düşüren bir planı olduğu iddia edildi. İddianın sahibi ise Ha'aretz gazetesi... Olayın Mossad planlaması olduğu ima edildi.

İsrail'in baskın yaparak sivillerin ölümüne neden olduğu baskından ziyade karanlık bir planı olduğu iddia edildi.
İsrail’in Mavi Marmara gemisiyle ilgili korkunç bir planlama yaptığını itiraf etti. Ha’aretz’de yer alan haber de insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisini Akdeniz sularında batırılması kararı alınmış. Kararın arkasında İsrail Savunma güçleri merkezinin olduğu iddia edilen haberde MOSSAD Başkanı Meir Dagan ve Knesette etkin bir konumda olan İsrail savunma komitesi üyesi Tzachi Hangebi’nin resimleri kullanıldı.

İsrail’in konuyla ilgili ilk planlamasının sözkonusu yardım gemilerini denizde vurup batmasını sağlamak olduğunu belirten savunma merkezinden üst düzey bir yetkili insani bir felaketin doğması ve İsrail’in bunu dünyaya izah edememe riskinden dolayı plandan vazgeçtiklerini açıkladı. Bir insanlık krizi olarak olayın aktarılacağını bu durumunda deniz ortasında sivillerin ölümü anlamanı geleceğini belirterek baskın planını hayata geçirdiklerini anlatan ismi açıklanmayan yetkili olayın MOSSAD planlaması olduğunu ima etti.

UTANÇ VERİCİ NOKTA

Üst düzey yetkilinin açıklamalarının büyük bir itiraf ve İsrail’in cüretini anlama adına önemli bir örnek olduğunu vurgulanan uzmanlar gelinen son noktanın utanç verici olduğunu belirtti. İsrail geminin insani yardım değil Hamas’a terör malzemesi götürdüğünü iddia ederek 9 kişinin ölümüne neden olan baskını haklı çıkarmaya çalışıyor.

368’i tutuklu 610 gözaltı

İsrail'in Gazze'ye yardım gemilerine dünkü saldırısından sonra, büyük kısmı Ber Şeva'daki cezaevine nakledilen yolcular arasındaki Türk vatandaşlarının sayısının 368 olduğu öğrenildi. Türk büyükelçiliğinden alınan bilgiye göre, 368 Türk vatandaşı cezaevinde tutuluyor. Yetkililer, Türkiye'ye gönderilen vatandaşların sayısının 19 olduğunu da belirtti. Baskının ardından, halen Ber Şeva'daki cezaevinde tutulan gemi yolcularının sayısının 610 olduğu bildirildi. Bu arada İsrail’de gözaltı olan Yeni Şafak yazarı Hakan Albayrak’ın İsrail ile sorun olan “Ayrılık” dizisinin siyasi danışmanı olduğu İsrail’in o dönemde konuyla ilgili nota verdiği kaydedildi.
Bugün

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler