YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte İngiltere'deki özgürlük! Suriye kitabı okuyan kadını sorguya aldılar
İşte İngiltere'deki özgürlük! Suriye kitabı okuyan kadını sorguya aldılar
05 Ağustos 2016 15:29
İngiltere'de yaşayan kadın, Suriye ile ilgili kitap okuduğu için İngiliz polisi tarafından sorgulandı

Independent gazetesindeki habere göre, İngiltere'nin Leeds kentinde yaşayan Faizahh Shaheen, Marmaris'te geçirdiği balayının ardından döndüğü İngiltere'deki Doncaster Havaalanı'nda, uçakta Suriye hakkında kitap okuduğu gerekçesiyle polis tarafından durdurularak sorgulandı.

Thomson Havayolları ile İngiltere'ye varan genç kadının ''Syria Speaks: Art and Culture from the Frontline'' adlı kitabı okuduğu için şüphelenildiği gerekçesiyle uçuktan inişinde polis tarafından durduruldu.

Yazar Malu Halasa'nın ödüllü kitabı, Suriyeli yazar ve şairlerin toplama şiir, makale, karikatür ve şarkı sözlerinden oluşuyor.

İnancından dolayı ayrımcılık yapıldığını ve çok kötü bir tecrübe yaşadığını belirten Shaheen, polis ve Thomson Havayolları hakkında şikayette bulunacağını söyledi.

Gazeteye konuşan Shaheen, ''Tamamen suçsuzdum, beni suçlu gibi hissettirdiler. Pasaport kontrolünde bekliyordum ve polisin bana baktığını fark ettim. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra iki polis memuru yanıma geldi ve pasaportumu yeniden göstermemi istediler. Neler oluyor diye sorduğumda, okuduğum kitabın polise rapor edildiğini ve terörizm yasası gereğince sorgulanacağımı söylediler. Kitap okumanın insanlardan bu şekilde şüphelenmesine nasıl neden olduğunu anlayamadım'' diye konuştu

Shaheen, şikayetinde Müslüman olup olmamasının bu sorgulamada etkili olup olmayacağını dile getireceğini ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler