YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte gizli kimyasal silah depoları
İşte gizli kimyasal silah depoları
13 Eylül 2013 21:12
ABD’nin etkili dış politika dergisi Foreign Policy, İsrail’in, CIA’nın bilgisi ve denetiminde kimyasal ve biyolojik silah ürettiğini yazdı.

Dergi, halen düzenli olarak üretilen silahların Tel Aviv yakınlarındaki gizli depolarda saklandığını açıkladı.

İsrail’in onyıllar önceden başlayan bir çalışmayla gizlice kimyasal ve biyolojik silah ürettiği ve bunları depoladığı CIA’nın belgeleriyle kanıtlandı. ABD’nin ünlü politika dergisi Foreign Policy’de çıkan haber analizde ABD uydu sistemi aracılığıyla 1982 yılında Negev Çölü yakınlarında İsrail’in kimyasal ve biyolojik silahları depoladığının görüntülendiği belirtildi.

Foreign Policy’e göre, ABD istihbaratının Arap komşulardan bir saldırı ihtimaline karşı da 1960 ve 1970 yıllarında savunma sistemi olarak nükleer silah üretttiği konusunda emin olduğu yazıldı. 1983 tarihli bir CIA belgesinin de sayfasına taşıyan dergiye konuşan uzmanlar, yıllarca İsrail’in nükleer silahını güçlendirmek için kimyasal ve biyolojik silah üretimiyle desteklediğinin spekülatif bir durum olduğu söyledi.

İsrail Savunma Bakanlığı gözetiminde Tel Aviv’e 20 km uzaklıkta olan olan bu tesisin kimyasal ve biyolojik silah üretimini yaptığı ve depolandığı da dergi de istihbarat bilgileri ile desteklendi.


STAR

22:50
 // TÜRKİYE BU SALDIRIYA MARUZ KALDI
Bana ister inanın ister inanmayın ülkemiz, geçen kış bir tarıma yönelik biyolojik saldırıya maruz kaldı. Kimse de bunun farkına varmadı. Kanıt: geçen kış, şehir merkezine uzak bir doğa parkında karda geziniyordum, hava biraz açmıştı. Yerden bir topak kar aldım oynamaya başladım. Birden o kar yumağında fare tüylerini andıran kılcıklar, mavi, siyah ve kırmızı iplikçikler fark ettim. Dedim, ''belki de sadece burası öyledir'' 5km çapında aldığım her kar numunesinde, 1mm kadar olan bu iplikçikler vardı. Bitmedi, eve geldim, damdaki karda da bu partiküller vardı. Bana gülerler diye kimseye söylemedim ve hala güleceğinizden korkuyorum. Bulunduğum muhitte tekstil fabrikası yoktur. Bu saldırı topraklarımızı zehirlemeye yönelik bir saldırıdır....
13 Eylül 2013 22:50
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler