YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Esad'ın yeni silahı!
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye ile ilgili son raporunda Şam rejimini suçladı. Örgütün raporuna göre, Suriye hükümeti kasten ve hukuka aykırı olarak binlerce evi yıktı.
İşte Esad'ın yeni silahı!
31 Ocak 2014 / 23:30 Güncelleme: 31 Ocak 2014 / 22:47

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye'deki Esad rejiminin kasten ve hukuka aykırı olarak binlerce evi yıktığını belirtti.

Örgütün raporunda, Temmuz 2012 ile Temmuz 2013 arasında Şam ve Hama'da muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde bazı mahallelerin, buldozerlerle yerle bir edildiği ifade edildi.

Uydu görüntüleri,internette yer alan videolar ve görgü tanıklarının ifadelerine dayandırılarak hazırlanan raporda yıkımların hükümet birlikleri tarafından yapıldığı sonucuna varıldı.

Rapor, yıkımların askeri personel gözetiminde, ordu ve muhaliflerin çatışmalarının ardından buldozer ve patlayıcılarla gerçekleştirildiği ifade edildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporunda, hükümet kontrolündeki bölgelerde böyle bir yıkımın olmadığı da vurgulandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre, sivillere ait mülklerin kontrolsüz yıkımı ve "toplu cezalandırma" yöntemi savaş suçları kapsamına giriyor.

Şam yönetimi kaçak inşa edilen evlerin yıkıldığını belirtirken, evlerinden eşyalarını bile alamadıklarını söyleyen bölge halkı ise binaların gerekli ruhsatlarının olduğunu vurguluyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye’deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşımasını da istedi.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler