YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Esad'ın Kürt planı
İşte Esad'ın Kürt planı
22 Haziran 2013 11:15
İç çatışmaların devam ettiği Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, Kürtlerin rejime destek vermesi için planlar yaptığı, bunun için Kürt siyasetçilerle buluşmanın yollarını aradığı belirtildi.

Rejime yakınlığıyla bilinen ve hali hazırda Suriye parlamentosunda görev yapan Kürt milletvekili Ömer Ose, Esed'inilk etapta Kürt siyasetçilerle aynı masaya oturmak istediğini söyledi. Ose'nin "Devlet Başkanı Kürt partileriyle uzlaşmak istiyor" beyanatı Kürt medyasında yer aldı.

Suriyeli Kürt siyasetçiler, Esed yanlısı milletvekilin beyanatını doğrularken buluşmayı mümkün görmediklerini vurguluyorlar.

Kürt Yüksek Konseyi üyesi Ahmet Süleyman, resmi olarak kendilerine ve Ulusal Kürt Konseyi'ne böyle bir talebin ulaşmadığını, bu iddianın, Ose tarafından ortaya atıldığını hatırlattı.

"Ne yalanlayabiliriz ne de bu resmi bir davettir diyebiliriz" ifadesini kullanan Süleyman, "Esed, bu şekilde Kürtlerin nabzını yoklamış olabilir ancak Kürtlerin haklarını vereceğine dair bir inancım yok" şeklinde konuştu.

Kürtlerin, tek başlarına bu şartlarda gidip de Esed ile görüşmeyeceklerini savunan Süleyman,şöyle konuştu:

"Kürtler, böyle bir girişimde bulunamazlar. Zira Suriye halkının içinde olmadığı bir alışveriş doğru olmaz, sorunlu olur. Kürtlerin meselesi, aynı zamanda tüm Suriye halkının meselesidir. Suriye halkının sorunları çözülmeden, Kürtlerin gidip Esed ile görüşme yapmaları doğru olmaz. Böyle bir şey, Kürtlerin işine gelmez, Kürtlere zarar verir. Kaldı ki rejim, insanların istedikleri hak ve özgürlükleri verecek durumda değil."

"Esed ömrünü uzatma planları yapıyor"

Azadi Partisi Genel Sekreteri Mustafa Cuma da "Birkaç gün önce görüştüğüm parlamenter Ömer Ose, Esed'le görüştüğünü ve Esed'in Kürtlerle görüşmek istediğini bana aktardı. Ose, bunu söyledi ancak henüz bize resmi bilgi ulaşmış değil" dedi.

Konjonktürün böyle bir görüşmeye müsait olmadığını ileri süren Cuma, bu kadar büyük katliamların, ölümlerin ve yıkımın yaşandığı, Hizbullah ve İran askerlerinin savaşa dahil olduğu böylesine karışık bir ortamda Kürtlerin, Esed'le görüşmesinin siyasi bir hata olacağını dile getirdi.

Cuma, Kürtlerin yanlışa düşmeyeceklerini, hiçbir siyasi hareketin böyle bir buluşmaya gitmeyeceğine inandığını kaydetti.

Rejimin Kürtlerle görüşme çağrısının, Esed'in işine geldiğine işaret eden Cuma, Kürtlerin Esed'le anlaşması durumunda rejimin ömrünün uzayacağını öne sürdü.

Cuma, devrimle çevresi daralan Esed'in, kendisine yeni kapılar açmaya çalıştığını, Kürtlerle anlaştığında halkına, uluslararası camiaya ve komşu ülkelere, "Bakın Kürtler, benim dostum" demek istediğini aktardı.

Baas rejiminin, 43 yıldır Kürtlere yapmadığı zulüm kalmadığını hatırlatan Mustafa,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kürt halkının çıkarları, devrimin gerçekleşmesine bağlıdır. Çünkü Beşşar Esed, normal şartlarda bile Kürtlere haklarını vermedi. Baas rejimi, binlerce Kürtü yıllarca hapishanelerde tuttu ve ben de bu devrimle birlikte 28 yıl kaldığım cezaevinden çıktım. Esed, Kürtleri tanımadı ama şu an Kürtler, Ulusal Suriye Koalisyonu'nda muhatap olarak kabul ediliyor."

"1.5 yıl önce de buluşmak istedi"

Bir başka Suriyeli siyasetçi ve Kürt Yüksek Konseyi Üyesi İsmail Heme ise Esed'le görüşme iddialarına ilişkin, "Ben hiçbir Kürt partisinin rejimle uzlaşmaktan yana olduğunu sanmıyorum" ifadesini kullandı.

Esed'in kendilerini 1,5 yıl önce çağırdığını ancak gitmediklerini anlatan Kürt Yüksek Konyesi Üyesi Heme, sözlerini şöyle tamamladı:

"Esed'in, Kürtlerle görüşme çağrıları yapmasının bir tek amacı var: Kendi ömrünü uzatmak istemesi. Fakat Kürtler, Esed'e inanmıyorlar. Zira 50 yıldır hem babası hem de kendisi, Kürtlerin canını fazlasıyla yaktı. Çok faşist bir siyaset güttüler. Onun için Kürtlerin, Esed'e inançları ve itimatları kalmamıştır. İnanıyoruz ki Baas rejimi, uzun veya yakın bir zamanda düşecektir."

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler