YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte dünyanın en uzun minareli camisi
İşte dünyanın en uzun minareli camisi
30 Ekim 2012 13:08
Fas'ın Atlantik Okyanusu kıyısında inşa edilen II. Hasan Camisi'nin 200 metrelik minaresi, dünyanın en uzun minaresi olarak biliniyor.

Fas'ın Atlantik Okyanusu kıyısında denizin doldurulması ile elde edilen bir alana inşa edilen II. Hasan Camisi'nin 200 metrelik minaresi, dünyanın en uzun minaresi olarak biliniyor. Caminin içinde aynı anda 25 bin kişi ibadet edebilirken, avlusu da 80 bin kişiyi alıyor.

Fransız mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanan ve adını eski Fas Kralı II. Hasan'dan alan caminin yapımı 1987'de başlamış ve 6 yıl sürmüş. İslam dünyasındaki mimari eserlerin başyapıtlarından kabul edilen caminin inşaatında 2 bin 500 işçi ile 10 bin usta ve zanaatkar görev almış. 

II. Hasan Camisi, 20 bin metrekarelik alanda 25 bin kişiye aynı anda ibadet etme olanağı sunuyor. Caminin avlusunda ise aynı anda 80 bin kişi namaz kılabiliyor.

Hareket edebilen bir çatıya sahip olan camide, bayanlar için ayrılan iki asma kat bulunuyor.

Caminin "mimari cevher" sayılan abdesthanesi 41 çeşmeden oluşuyor. İki adet geleneksel hamamın da bulunduğu caminin minaresi 200 metrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun minaresi olarak biliniyor.

Geleneğin ve modernizmin bir arada yaşatıldığı cami, Faslılar tarafından "bütün kutsal dinlere ev sahipliği yapan barış konağı olarak" tanımlanıyor.

Turistler camiyi 12 avro (yaklaşık 28 TL) ödeyerek gezebiliyor. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler