YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte dünyanın en soğuk yerleri
İşte dünyanın en soğuk yerleri
11 Aralık 2013 18:54
Soğuk havalardan şikayet eden İstanbulluları ısıtacak haber bilim insanlarından geldi. İşte dünyanın en soğuk yerleri.

Bir haftadır İstanbul’u etkisi alan soğuk hava ve kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi. Bir gün süren kar yağışının etkilerini bile atlatamayan İstanbullular çareyi kapalı alanlara sığınmakta buldu ve sıcak havaları iple çeker oldu. Peki ya dünyanın en soğuk bölgeleri nerede bulunuyor?

Bilim insanları dünyanın en düşük sıcaklığa sahip yerinin Antartika’daki Dome Fuji dağında olduğunu açıkladı. Antartika kıtası üzerinde yer alan yaklaşık 4 bin metre yüksekliğindeki Dome Fuji dağında sıcaklık eksi 91 derece olarak kaydedildi. Eksi 91 derecenin birkaç dakika içinde insanın gözlerini, burnunu ve hatta akciğerlerini bile dondurabildiğini söyleyen bilim insanları ölçümleri gelişmiş uydu teknolojisi sayesinde yapabildi.

Fırtınasız bir anda yapılabilen ölçümlerin, ölçülenden daha da düşük olabileceği belirtildi. Bundan önce ölçülen en düşük sıcaklık 1983’te eksi 89 derece olarak Rus bilim insanları tarafından Antarktika kıtasında elde edilmişti. Dünya üzerinde yerleşimin olduğu en soğuk bölge ise eksi 71 derece ile Rusya’nın Oymyakon köyü olarak belirlendi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler