YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte dünyanın en pahalı otomobili
İşte dünyanın en pahalı otomobili
06 Mart 2013 09:38
Cenevre Otomobil Fuarı'nda gözler özel tasarımlı 18 milyonluk dünyanın en pahalı otomobilindeydi.

Otomotiv sektörü Cenevre'de buluştu. Cenevre Otomobil Fuarı'nda 130 yeni modelin sergilendi fakat gözler onun üzerindeydi...

Bu yıl 83’üncüsü düzenlenen Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda adeta bir otomobil savaşı yaşanıyor. 130 yeni modelin sergilendiği fuarı bu yıl 700 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ziyaretçilerin yüzde 60'ı İsviçre dışından geliyor. Cenevre Fuarı'nın kan kaybeden Avrupa otomotiv sektörü için bir umut olması bekleniyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fuara, alternatif yakıtlarla çalışan modeller yerine küçük motorlu ekonomik araçlar gözde olacak gibi.

Fakat bütün fuar bir yana o bir yana. Fuarda Türkçesi 'zehir' anlamına gelen 18 milyon liralık dünyanın en pahalı otomobili de vitrine çıktı. Lamborghini'nin kuruluşunun 50'nci yıl dönümü için özel olarak tasarladığı Veneno, 4 milyon dolarlık fiyatıyla dikkat çekti. Bu otomobil Türkiye'de satılırsa fiyatı vergilerle 10 milyon doları (18 milyon TL) bulacak. Dünyanın en pahalı otomobili unvanı daha önce Bugatti Veyron'a aitti.

Ortalama bir hesapla Türkiye'de bir otomobil 40 bin lira yani bir 'Zehir' yerine 450 tane yeni otomobil alınabilir.

Özellikleri

Otomobil, İtalyan bayrağının renkleri baz alınarak kırmızı, beyaz ve yeşil olarak üretildi. 740 beygir gücüne sahip araç, saatte 350 kilometre hıza çıkabiliyor. Adı İspanyolca'da 'zehir' anlamına gelen Veneno'nun monokok şasesi karbon fiberden üretildi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler