YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Dünya'nın en fakir başbakanı!
İşte Dünya'nın en fakir başbakanı!
27 Şubat 2014 23:30
Ortalama bir aile dedesi veya çiftçi gibi görünen bu adam ile tanışın. José Mujica, Uruguay'ın Başbakanı.

Dünya'nın en fakir başbakanı olarak bilinen bu politika adamının cebi boş ama kalbi büyük hikayesi duyanları şaşkına çeviriyor.

Uruguay ülkesinin önde gelen en büyük kişilerinden biri olan başbakan José Mujica, küresel dünyanın 'yoksul başbakanı' olarak biliniyor çünkü kendisi tüm dünyadaki politikacılara göre gayet mütavazi bir hayat yaşıyor.

O dünyadaki halkını gerçekten önemseyen tek adam olarak biliniyor çünki başbakan José Mujica maddiyata hiçbir zaman önem vermediği belirtiliyor.

Başbakan 12 bin dolarlık maaşının %90'ını yoksul insanlar ve küçük girişimciler için hayır kurumlarına bağışlayarak dünyada paraya önem vermeyen tek politikacı olduğunun kanıtını böyle gösteriyor.

Uruguay Başbakanlık Sarayı'nda yaşama gibi birçok hakkı bulunan José Mujica, şehir merkezi Montevideo'nun dışındaki bir köyle karısı ile birlikte bir çiftlikte yaşıyor.

Diğer tüm devlet adamları veya başbakanlar gibi ultralüks kaliteli ve zırhlı araçlar yerine 1987 model bir Volkswagen Beetle'a binen José Mujica kendisine koruma ve diğer ayrıcalıklardan asla istemediği şeklinde biliniyor.

Çitfçilik ile uğraşan başbakan ve karısı yaşadıkları köyde bulunan arazide bol bol sebze, meyve ve çiçek ekerek hem etrafı güzelleştiriyor hemde yiyeceklerini kendileri yetiştiriyor.

1-179.jpg

Ömrünü ülkesi Uruguay için savaşarak harcayan başbakan José Mujica, 1969'da aktif olan Tupamaros adlı gerilla devrim grubunun önemli bir üyesi olarak teslimat kamyonları ve bankaları soyarak zenginden alıp fakirlere dağıttığı için Robin Hood lakabı ile ün salmıştır.

Hayatı boyunca 4 kez tutuklanan Uruguay başbakın José Mujica, 1970 yılında ilk kez tutuklanarak Punta Carretas hapisanesine atılır. Hapisaneden kaçan başbakan gardiyanlar tarafından kaçma girişimi nedeni ile 6 yerinden vurulmuştur.
1972 yılında yeniden tutuklanan José Mujica, 10 yıl kadar içeride yattı.

1985'te alınan anayasal af demokrasisi ile Uruguay başbakanı Mujica serbest bırakıldı.
1994'de milletvekili olarak göreve seçilen José Mujica, parlamento binasına Vespa marka bir scooter ile yanaştı.Şaşkın otopark görevlisinin kendisine yönelttiği uzun sürede burada kalacak mısınız? sorusuna 'Kesinlikle öyle umuyorum yanıtı veren José Mujica başbakanlığa kadar yükselmiştir.

2009'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan José Mujica, 'Dünya dudakların arasından çıkan kelimelere rağmen değişmiyor' açıklaması ile Hugo Chavez gibi sert sol liderlere yakın bir yönetim şekli benimsedi.

2012 yılında çevreyi ve ülkeleri tüketen hiper-tüketim karşı bir mücadele için küresel sürdürülebilirlik konferansında 'Medeniyet denilen şey bizim yarattığımız bir yaratıktır ve biz yaşam şeklimizi yeniden incelemek yolundayız' diyerek çarpıcı bir noktaya dikkat çekmiştir.

2012'de Uruguay'ın başkenti Montevideo'da bulunan Başbakanlık Sarayı'nı kendisi için kullanma şansı varken evsizler ve barınağa ve konaklamaya ihtiyacı olanlar için bir barınak olarak açmıştır.

2013'de Mujica hükümeti dünyanın en ilerici esrar yasallaşması ile ülkede esrar tüketiminin serbestleştirerek dünya üzerinde büyük bir gündem oluşturmuştur.

2-035.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler