YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte dünyanın beklediği açıklama
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ''Kadınlar ve çocukların cesedleri yan yana yerlerde yatıyordu. Hepsi Esed'in kimyasal gazıyla öldüler'' dedi.
İşte dünyanın beklediği açıklama
30 Ağustos 2013 / 20:36 Güncelleme: 30 Ağustos 2013 / 20:55

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de kadınlar ve çocukların öldüğünü belirterek, ''Hepsi Esed'in kimyasal gazıyla öldü'' dedi.

Kerry, Esed rejiminin Çarşamba günkü saldırıdan önce de küçük miktarda kimyasal silah kullandığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, şöyle konuştu:

''Suriye'de rejimin attığı roketlerin saat kaçta nereyi vurduğunu biliyoruz. Esed rejimi BM heyetinin bölgeye gidişini engellemiştir. BM denetçileri bölgeye ulaştığında kanıtların çoğu yok olmuştu. Doktorlar ve hemşireler saldırıda ölenlerin vücutlarında herhangi bir kan olmadığını bildirdiler.

Suriye konusundaki kararlılığımızdan geri dönüş yoktur. Beşşar Esed gibi bir katil kendi kanından insanları öldürüyorsa ABD buna 'hayır' diyecektir''

Kerry, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanması konusunda, ABD'nin kararını, kendi belirlediği zaman diliminde, kendi çıkarlarını esas alarak alacağını kaydetti.

ABD'nin yanıtı sınırlı olacak

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD'nin Suriye rejiminin kimyasal silah kullanımına yönelik uygun yanıtının, sınırlı ve rejimi kimyasal silah kullanımından sorumlu tutulmaya dönük olacağını, hiçbir ABD askerinin karaya ayak basması, ucu açık bir savaşa girme veya Suriye'deki iç savaşa müdahil olma gibi bir durumun söz konusu olmayacağını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Roketlerin nereden havalandığını, ne zaman havalandığını biliyoruz. Roketlerin ne zaman nereye düştüğünü biliyoruz. Roketlerin sadece rejim tarafından kontrol edilen alanlardan geldiğini ve sadece muhalifler tarafından kontrol edilen alanlara ve çevre bölgelere düştüğünü biliyoruz" dedi.

Ayrıntılar geliyor...

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler