18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul9 °C
 • Ankara10 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya7 °C
 • Adana11 °C
 • Antalya16 °C
 • Diyarbakır6 °C
 • Bursa13 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli12 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Gaziantep7 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte dünyadaki Müslüman sayısı
İlk kez din üzerine bu kadar kapsamlı bir araştırma yapıldı. Dünyadaki Müslüman sayısını tespit edildi... Rakamlara göre 4 kişiden 1'i Müslüman.
İşte dünyadaki Müslüman sayısı
08 Ekim 2009 / 11:13 Güncelleme: 08 Ekim 2009 / 11:14

Amerika'daki bir kuruluş ilk kez Müslüman nüfus üzerine araştırma yaptı. Bu veriler en kapsamlı araştırma olarak duyuruldu. Araştırmaya göre, dünyadaki Müslüman nüfusu 1,57 milyar.

Pew Din ve Kamu Hayatı Forumu adlı kuruluş tarafından yapılan ve kuruluş yetkililerince "şimdiye kadar din üzerine yapılmış en kapsamlı araştırma" olarak nitelenen araştırmanın sonuçları, dünyada her 4 kişiden 1'inin Müslüman olduğunu ortaya koydu.

Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan kuruluş tarafından 3 yıldır yürütülen araştırmanın 232 ülke ve bölgedeki nüfus sayımı bilgilerine, demografik çalışmalara ve genel nüfus analizlerine dayanılarak yapıldığını belirten yetkililer, sadece birkaç yılı kapsayan verilerin bulunduğu yerlerde ise bu verilerin 2009 yılında ulaşacağı rakamların hesaplandığını kaydetti.

İLK KEZ KESİN BİLGİ ORTAYA ÇIKTI

Üzerinde pek çok tahminin yapıldığı Müslüman nüfus hakkında ilk kez kesin bir rakam veren araştırma
, dünyadaki Müslümanların genel bir portresini de çizdi.

EN ÇOK MÜSLÜMAN HANGİ ÜLKELERDE?

Müslüman nüfusun 3'te 2'sinin 10 ülkede yaşadığını ortaya koyan ve Türkiye'yi de Asya kıtası içinde gösteren araştırma sonuçlarına göre, bu ülkelerden 6'sı şunlar;

-Endonezya,
-Pakistan,
-Hindistan,
-Bangladeş,
-İran
-Türkiye
),

Afrika'daki en çok Müslümana sahip ülkeler; 

-Mısır,
-Cezayir
-Fas
-Nijerya

EN ÇOK MÜSLÜMAN OLAN ÜLKE

Dünyada Müslüman nüfusun en yoğun olduğu ülke ise 203 milyon Müslüman nüfusun yaşadığı Endonezya. Araştırmada bu ülkede yaşayan Müslüman nüfusun tüm dünya nüfusunun yüzde 13'ünü oluşturduğuna dikkati çekildi.

KALBİ ORTADOĞU AMA EN ÇOK MÜSLÜMAN
NÜFUS ASYA'DA...

İslam'ın kalbinin attığı yerin Orta Doğu olmasına karşın Müslüman nüfusun en yaygın olarak Asya kıtasında yaşadığını ortaya koyan araştırmaya göre, dünyadaki Müslüman nüfusun yüzde 60'ından fazlası Asya kıtasında bulunuyor. 

BÖLGELERE GÖRE DAĞILIM

Dünyadaki Müslüman nüfusun yüzde 20'si Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da, yüzde 15'i Sahra Altı Afrikası'nda, yüzde 2,4'ü Avrupa kıtasında, yüzde 0,3'ü Kuzey ve Güney Amerika kıtasında yaşıyor.

Araştırma sonuçları, Asya'daki Müslüman nüfusun Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki Müslüman nüfustan fazla olmasına karşın, Müslüman çoğunluğa sahip en fazla ülkenin Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da bulunduğunu ortaya koydu.

MÜSLÜMANLARIN AZINLIKTA OLDUĞU
ÜLKELER...

Araştırmanın sonuçlarına göre, dünyadaki Müslüman nüfusun 5'te birini oluşturan 317 milyon kişi Müslümanların azınlıkta olduğu ülkelerde yaşıyor.

Araştırmaya göre, azınlık olarak yaşayan Müslümanların 4'te 3'ü Hindistan (161 milyon), Etiyopya (28 milyon), Çin (22 milyon), Rusya (16 milyon), Tanzanya'dan (13 milyon) oluşan 5 ülkede bulunuyor.

HİNDİSTAN'DA İLGİNÇ TABLO

Dünyadaki en kalabalık 3'üncü Müslüman nüfusu barındıran Hindistan'da Müslümanların genel nüfusa oranı ise sadece yüzde 13.

Projenin üst düzey araştırmacısı Brian Grim konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "İnsanların çoğu Müslümanların genelde Müslümanların çoğunlukta bulunduğu ülkelerde yaşadığını düşünüyor ama Hindistan'da bu kanaat biraz altüst oluyor" dedi.

Araştırmanın sonuçlarını inceleyen Princenton Üniversitesi doçenti Amaney Jamal de "Bu araştırma dünyadaki 'Araplar Müslümandır ve Müslümanlar Araptır' şeklindeki yaygın kanaati basitçe ortadan kaldırdı" yorumunda bulundu.

AVRUPA'DAKİ MÜSLÜMAN SAYISI NE KADAR?

Araştırmanın diğer çarpıcı sonuçlarına göre, Avrupa kıtasının toplam nüfusunun 5'te birini Müslümanlar oluşturuyor.

Avrupa'da yaşayan Müslüman nüfusu 38 milyon olarak gösteren araştırmada, 4 milyon Müslümanın yaşadığı Almanya'daki Müslüman nüfusun neredeyse Kuzey ve Güney Amerikada yaşayan 4,6 milyon Müslüman nüfusa eşit olduğuna dikkati çekiliyor.

Araştırma sonuçları, Fransa'da yaşayan Müslümanların sayısının Almanya'dakilerden daha az olduğunu, buna karşın bu ülkedeki Müslüman nüfusun ülkenin genel nüfusa oranının Almanya'dakinden daha yüksek olduğunu gösterdi.

bence bu araştırmayı yapanlar iyi niyetli değil
 // aslı türk
Çoğu insan bu araştırmayı normal bir şeymiş gibi algılayabilir. Fakat bu araştırmayı yapan hıristiyanların neden kendi dininde bu araştırmayı yapmadıkları yada yahudi sayısını araştırmadıkları düşünülmelidir. Müslüman dini hedef gösterilip analiz yapılan deney meteryali gibi kullanılmakta müslümanların gen haritası çıkarılmaktadır. Bu tıp tada böyledir. Bir hastalıkla mücadele etmek için önce onun gen haritası çıkartılması gerekir....
08 Ekim 2009 11:23
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler