YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Berlusconi'nin yeni partisi
İşte Berlusconi'nin yeni partisi
26 Ekim 2013 17:34
İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi, 20 yıl önce kurduğu ve 4 yıl önce lağvettiği Forza Italia’yı (Haydi İtalya) yeniden hayata geçirdiğini duyurdu.

Merkez sol çatısı altındaki ve Enrico Letta liderliğindeki geniş tabanlı koalisyon hükümetinin ikinci ortağı olan merkez sağ birleşiminin lideri Silvio Berlusconi, siyasi manevra yaptı.

Başında bulunduğu Özgürlükçü Halk Partisi’ni (PDL) kapatan Berlusconi, siyasete atıldığı dönemde ilk kurduğu parti olan Forza Italia’ya yeniden hayat verdi.

Kişisel çıkarları nedeniyle geçtiğimiz haftalarda hükümeti düşürme girişiminde bulunan Berlusconi, kabinedeki 5 bakanının, kendisini yarı yolda bırakmasından sonra hayal kırıklığına uğramış, bu amacına da ulaşamamıştı.

Berlusconi’nin, bunlar arasında bulunan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Angelino Alfano’ya, isim değiştiren yeni oluşumda yer vermemesi dikkat çekti. Berlusconi’nin daha önce “O benim halefim olacak” dediği Alfano, PDL’in genel sekreteriydi.

PDL’den yapılan açıklamayla, büyük oranda kadro değişimiyle Forza Italia’nın doğuşu duyurulurken, 8 Aralık’ta yapılması planlanan genel kurula kadar Berlusconi’nin partinin liderliğini yürüteceği belirtildi.

Berlusconi, Letta’nın koalisyon hükümetini destekleyeceklerini ve söz verdikleri reformları hayata geçireceklerini açıkladı.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler