YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Avrupa'yı yerle bir edecek 6 fay hattı
İngiltere'nin, yapılan referandumla AB'den ayrılma kararının ardından sular durulmuyor. Bir çok AB ülkesinde de referandum çağrısı yapılırken, böyleyi derinden sarsacak, ipleri koparacak 6 nokta bulunuyor.
İşte Avrupa'yı yerle bir edecek 6 fay hattı
25 Haziran 2016 / 16:39 Güncelleme: 25 Haziran 2016 / 16:48

İngiltere, referandumla AB'den ayrılma kararı aldı. İngiltere'nin ardından bir çok AB ülkesinde de ayrılık çağrıları yükselmeye devam ederken, Avrupa'nın krizini daha derin hale getirecek 6 kırılma noktası dikkat çekiyor.

1- Yerleşikler göçmenlere karşı

Suriye'deki iç savaşla birlikte ülkeden kaçanlar, sadece Suriye değil Afrika ve Asya'dan da milyonlarca göçmenin Avrupa'ya doğru yollara düşmesini tetikledi. 

Habertürk'te yer alan habere göre AB üyesi ülkelerde küresel krizle artan iş ve gelir kaygısı, göçler ve sınır tanımayan terörist saldırıların da etkisiyle kültürel ve siyasi kaygılara dönüştü. Bu, İngiltere'de de propaganda konusu oldu.

2- Yaşlılar gençlere karşı

İngiltere'deki “AB'ye evet mi hayır mı?" referandumunda 50 yaş altındaki seçmenler “AB'ye evet" derken 50 yaş üstü “Hayır" oyu verdi. 

AB konseptiyle büyüyen, Erasmus'tan faydalanan, daha enternasyonel genç İngilizler, hayal kırıklığıyla 'yaşlı oyları'nı eleştiren tweet'ler attı. 
“AB'ye hayır" oyu verenlerin kalan ortalama ömrünün 16 yıl olduğu açıklandı.

3- Köylüler kentlilere karşı

Başta Londra olmak üzere büyük kentlerde “AB'ye evet" oyları ağırlık kazanırken, kırsal kesimlerde “AB'ye hayır" diyenler ağırlıktaydı. Kırsal kesimdeki seçmenlerde, Avrupa Birliği düzenlemeleri ve küreselleşmenin etkilerinden zarar gördükleri inancı etkiliydi. AB'nin finans merkezi Londra'daysa 'Londopendence' hashtag oldu.

4- Kuzeydekiler güneydekilere karşı

İngiltere gibi diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerde de ülke ve bölgeler arasında “Zengin kuzeyliler fakir güneylileri finanse etmek zorunda değil" görüşü iyice belirginleşti. 

Gelecekte AB'yi en çok zorlayacak fay hatlarından biri, Akdeniz'e kıyısı olan AB ülkeleriyle kıtanın kuzeyindeki üyeler arasında Brexit etkisiyle derinleşebilecek çatlaklar olacak.

5- Özerk bölgeler devletlere karşı

2014'te İskoçya'da Birleşik Krallık'tan bağımsızlık referandumundan yüzde 55 “Hayır" çıkmıştı. 

Önceki gün İskoçlar ve Kuzey İrlandalılar “AB'ye evet" deyince bağımsızlık için yeni referandumlar gündemde. Bu, İspanya'da Bask bölgesi ve Katalonya başta, üye ülkelerde ayrılıkçıları cesaretlendirebilir. Ancak AB İskoç ayrılığına “Evet" derse Katalonya'ya ne diyecek?

6- Siyasiler bürokratlara karşı

Brüksel'deki ağırkanlı ve merkeziyetçi AB bürokrasisi (avrokrasi), başta İngiltere olmak üzere üye ülkelerde siyasilerin tepkisini çekiyor. Seçmen taleplerine yanıt veremediğini düşünen siyasiler, avrokrasinin demokrasi sorunu yarattığı görüşünde. 

1 milyon metrekareye yerleşen 10 bin avrokrat arasında dahili telefonu 40 yıldır değişmeyen var. Reform şart.

HABERTURK

222284.jpg

 // Turan yaşıt
Teröre destek vermekle inşallah kendi sonunuzu hazırladınız beter olun...
26 Haziran 2016 01:40
HASTA ADAM AVRUPA BİRLİĞİ
 // ismail emre
Hastalığı kaptılar ve giderek kronikleşiyor......
25 Haziran 2016 Cumartesi 16:51
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler