YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Avrupa'nın insan hakları anlayışı: 'Mültecilere Nazi dönemi teklifi'
Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Nazi döneminde yapılan uygulamanın benzerini kastederek, ülkedeki mültecilerin göğüslerine kimliklerini belli eden armalar takma zorunluluğu getirilmesini teklif etti.
İşte Avrupa'nın insan hakları anlayışı: 'Mültecilere Nazi dönemi teklifi'
30 Ekim 2015 / 13:13 Güncelleme: 30 Ekim 2015 / 13:49

Belçika'da yayın yapan RTBF radyosuna konuşan Jambon, sayıları 20 bini aşan mültecilerin ülke için potansiyel güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyleyerek buna karşı yeni güvenlik önlemleri alınması gerektiğini savundu. Jambon, bu çerçevede ülkedeki bütün mültecilere polisin kendilerini kolayca tanıyabilmesini sağlayacak şekilde özel armalar takma zorunluluğu getirilmesini istedi.

İçişleri Bakanı, ikinci olarak da bütün mültecilerin mülteci kamplarına kaydolması ve polisin bilgi toplamak üzere bu kamplara girip çıkma hakkı olması gerektiğini söyledi. Belçikalı bakanın teklifine Uluslararası Af Örgütü'nden tepki geldi. Örgüt teklifin mültecileri damgalamak ve aşağılamak anlamına geldiğini bildirdi.

Nazi iktidarındaki Almanya'da da Yahudilere kimliklerini belirten Davut yıldızı şeklindeki armayı göğüslerine takma zorunluluğu getirilmişti. Resmi rakamlara göre Belçika'da 22 bin 600'den fazla mülteci bulunuyor.

 

AJANSLAR

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler