YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Avrupa medeniyeti! Mültecilere insanlık dışı muamele
İspanya Hükümeti, yaklaşık 500 mülteciyi göçmen merkezlerinde yer olmadığı iddiasıyla Malaga kentindeki bir cezaevlerine yerleştirdi.
İşte Avrupa medeniyeti! Mültecilere insanlık dışı muamele
22 Kasım 2017 / 20:17 Güncelleme: 22 Kasım 2017 / 20:25

İspanya'da hükümet, ülkenin güney kıyılarına geçen hafta sonu gelen yaklaşık 500 göçmeni "barındıracak yer olmadığı" gerekçesiyle Malaga kentindeki bir cezaevine yerleştirdi

İspanya İçişleri Bakanlığı, yasa dışı olarak ülkeye giren ve ülkelerine iadeleri için yasal sürecin başlatıldığı göçmenlerin Malaga'nın Archidona ilçesindeki cezaevine konulmasının "yasal şartlara uygun olarak alınan bir karar" olduğunu savundu.

Cezaevinin geçen ocak ayında açıldığını ve göçmenlerin geçici olarak buraya yerleştirildiğini söyleyen Bakanlık kaynakları, tüm sağlık şartlarının karşılandığını ve göçmenlere gerekli barınma, yiyecek ihtiyaçlarının verildiğini duyurdu.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

İspanya'daki siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları (STK) ise İçişleri Bakanlığının kararına tepki gösterdi. Yaklaşık 30 STK, göçmenlerin cezaevine konulmasına karşı çıkarak şikayetlerini Endülüs özerk bölgesi ombudsmanına iletti.

Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve radikal sol görüşlü Podemos partileri de göçmenlerin cezaevine yerleştirilmelerinin "yasa dışı olduğunu, hemen buradan çıkartılmaları gerektiğini" savunan açıklamalar yaptı.

İspanya'nın güney kıyılarına son 5 günde yasa dışı yollardan 700'e yakın göçmen geldi.

medeniyet
 // Yaşar Koçdemir
avrupa mültecilere kötü davranmış ve buradanda medeniyet aranıyor. peki şunu soralım; peki o mülteci denen insanları mülteci durumuna kim düşürdü? birileri hemen şu cevabı verecek abd ve avrupa diyecekler ama bu cevap sadece kaçamak bir cevaptır. asıl cevap mülteciler bu duruma kendileri düşmüştür. bu nedenle birileri bana kızsa bile mültecilerin bu durumuna tasvip etmesem bile pek de üzülmüyorum. Müslümanlar uyanmadıkça bu durumları daha çok göreceğiz....
23 Kasım 2017 01:56
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler